Disciplinski postupci protiv tužilaca Tužilaštva BiH
U do sada okončanim postupcima devet tužilaca kažnjeno je premještanjem s funkcije, umanjenjem plate ili opomenom.
U Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) trenutno se odlučuje o suspenziji tužioca Olega Čavke nakon pokretanja krivične istrage. Do sada su vođeni samo disciplinski postupci protiv tužilaca. Krivični postupci pokrenuti su protiv troje sudija Suda BiH.
Čavka je u okviru disciplinskog postupka prije nekoliko godina bio novčano kažnjen zbog hakiranja mejla bišeg glavnog tužioca Milorada Barašina.
I Barašin je disciplinski kažnjen nakon što su objavljeni snimci njegovog susreta sa osobom osumnjičenom za trgovinu oružjem. Barašin je ostao tužilac, ali više nije bio na čelu Tužilaštva BiH.
VSTS je disciplinski kaznio tužioce Državnog tužilaštva Mirka Lečića, Vesnu Ilić i Muniba Halilovića.
Tužiteljki Ilić plata je smanjena za 20 odsto nakon što je priznala krivicu da je, za preko sedam i po godina, u dva predmeta ratnih zločina “propustila da preduzme ijednu radnju usmjerenu ka okončanju predmeta”. Lečić je kažnjen zbog nemarnog rada na istrazi za ratne zločine počinjene na području opštine Ilijaš, dok je Halilović dobio upozorenje također zbog sporog rada na istragama za ratne zločine.
Kažnjeni su i Vesna Budimir, Saša Sarajlić te međunarodni tužilac Jude Romano, koji je napustio funkciju zbog isteka mandata prije nego što će biti izrečena sankcija.
Prvostepena disciplinska komisija kaznila je tužioca Tužilaštva BiH Dubravka Čamparu smanjenjem plate “u iznosu od 30 odsto u trajanju od tri mjeseca”.
Odluka Disciplinske komisije je izrečena na osnovu sporazuma koji je tadašnji glavni disciplinski tužilac Arben Murtezić postigao sa tužiocem Čamparom zbog neprimjerenih kontakata sa
svjedokinjom Azrom Sarić u postupku protiv Fahrudina Radončića i ostalih, koji je u toku pred Sudom BiH.
Ured glavnog disciplinskog tužioca provjerava i prijavu protiv glavnog tužioca Gorana Salihovića. Postupak je pokrenut nakon medijskih istupa glavnog tužioca te navoda iz medija o direktnoj umiješanosti Salihovića u opstruiranje istraga protiv visokih političkih dužnosnika.
U toku je i postupak protiv državne tužiteljke Nives Kanevčev zbog sumnje da je, u vrijeme dok je bila kantonalni tužilac u Sarajevu, davala povjerljive informacije, te zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti, neizvršenja uputstava nadređenog tužioca, kao i namjernog davanja lažne, obmanjivane ili nedovoljne informacije u vezi s prijavama za radno mjesto.
Protiv troje sudija Suda BiH vođeni su krivični postupci – Vlado Adamović i Dragica Miletić oslobođeni su optužbi, dok je u toku suđenje Azri Miletić za korupciju.
Bivši disciplinski tužilac Murtezić nedavno je u intervjuu za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) rekao da skoro svaki zvučan predmet iz oblasti kriminala, pa i ratnih zločina, za sobom vuče prijavu uglavnom protiv tužilaca.
“Možemo reći, od zanatskog dijela do ponašanja sudija i tužilaca, što za posljedicu ima narušeno povjerenje javnosti”, kazao je Murtezić govoreći o razlozima podnošenja prijava.
Čavka je proteklih godina vodio slučajeve organizovanog kriminala i korupcije koji su bili u centru pažnje javnosti. Među prvim je bio slučaj protiv Muhameda Alija Gašija i drugih optuženih. Gaši je osuđen na 17 godina zatvora.
Čavka je sa koleginicom Dijanom Kajmaković zastupao optužnicu protiv petnaestak optuženih za ubistva, trgovinu drogom i druga djela. Prvooptuženi je bio Zijad Turković, koji je osuđen na 40 godina zatvora.
Ovaj tužilac je vodio istragu i protiv nekadašnjeg policijskog komesara u Bihaću Rame Brkića i još 20-ak lica zbog trgovine drogom, korupcije i drugih djela. Brkić je osuđen na 11 godina. Vodio je i predmete protiv “auto-mafije” i brojne druge.
“Ovaj projekat je omogućila velikodušna podrška američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu ne odražavaju nužno stav Američke ambasade ili Vlade SAD, već isključivo autora.“