Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Institut za nestale osobe BiH intenzivirao je proces traženja, ekshumacija i identifikacija žrtava s područja Srebrenice, Zvornika i Hercegovine.

Prilikom obilježavanja 11. jula, godišnjice genocida u Srebrenici, na dženazi u Potočarima će biti ukopano najmanje 95 žrtava.

Iz Instituta za nestale osobe BiH za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) rečeno je da se u identifikacionom centru Podrinje u Tuzli intenzivno radi, te da su zakazane identifikacije žrtava koje će biti ukopane na zajedničkoj dženazi 11. jula u Potočarima.

Kako su naveli, do sada je identificirano 95 žrtava, a očekuje se da bi ovaj broj mogao biti nešto veći.

U toku su identifikacije u Komemorativnom centru Tuzla uoči zajedničke dženaze 1. juna u Memićima u Kalesiji. Riječ je o zvoriničkim žrtvama stradalim 1992. i 1993. godine.

Na ovoj dženazi bit će ukopano sedam identificiranih nestalih osoba i 20 neidentificiranih, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz masovnih grobnica Kazan-bašča, Kamenica, Ramin grob, Kozluk i na pojedinačnim lokalitetima Fetija i Kamenica na području Zvornika.

Na lokalitetu Kazan-bašča na području Zvornika radnici Islamske zajednice su prilikom kopanja mezara u neobilježenom dijelu mezarja pronašli dvije crne zaštitne vreće kakve je koristila bivša Jugoslovenska narodna armija (JNA) u kojima se nalaze ljudski posmrtni ostaci. Iz Instituta za nestale osobe BiH upućen je zahtjev Tužilaštvu BiH te se očekuje da bi se u narednom periodu mogla zakazati ekshumacija na ovom lokalitetu.

U srijedu, 1. juna, trebala bi biti ekshumacija u Cerskoj. Na ovom lokalitetu bi se trebali nalaziti posmrtni ostaci jedne žrtve. Inače, na ovom lokalitetu 2003. godine pronađena je masovna grobnica i ekshumirani su posmrtni ostaci 131 žrtve bošnjačke nacionalnosti ubijene 1992. na ovom području.

Ekshumacija u prirodnoj jami Radača na lokalitetu Goranci na području Mostara još uvijek traje, a počela je prije godinu dana. Do sada su ekshumirani dijelovi kostiju za koje postoji sumnja da bi mogli biti ljudskog porijekla.

Radi se o ekshumaciji koja najduže traje i koja je najviše koštala od dosadašnjih ekshumacija u BiH. Razlog tome je što se radi već četvrti put. Prvi put je rađena 2008. godine, kada su ekshumirani posmrtni ostaci četiri žrtve. Riječ je o tri žrtve srpske nacionalnosti i jednoj žrtvi hrvatske nacionalnosti. Zatim je rađena 2009. godine, potom 2012., kad su odvezene veće količine smeća i zemlje, ali posmrtni ostaci nisu pronađeni. Do sada se došlo do 57 metra dubine i planirano je da se pretraži kompletna jama.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a