Članak

Hapšenje majora Veledara

25. Maja 2016.13:44
Na suđenju za zločine počinjene u općini Čapljina, svjedoci Tužilaštva BiH, čapljinski civilni policajci, pričali su o ranjavanju i prebacivanju zarobljenog Bošnjaka nakon akcije u selu Čeljevo u julu 1993. godine.

Svjedok Stjepo Ostojić, prometni policajac iz Čapljine, prebacio je službenim vozilom ranjenika kojeg su, kako je ustvrdio, vojni policajci zarobili tokom akcije u selu Čeljevo.

Ostojić je kazao da im je dežurni policajac oko dva sata ujutro rekao da je u selu Čeljevo grupa terorista koja priprema napad na vojarnu Gabela, te da idu tamo. Kazao je da je naređenje o odlasku dobio od dežurnog policajca, a ne od Petra Krndelja, kako je rekao u izjavi tokom istrage.

“Krndelj je bio tu, ali mi se nije obraćao. Nakon što smo stigli u Čeljevo, čekali smo oko sat. Začula se pucnjava južno od nas. Rafal, pa dozivanje. Krenuli smo naprijed i vidio sam dva vojna policajca kako vode čovjeka u civilu. Ja sam ga preuzeo jer nije bio u uniformi. U autu mi je kazao da je ranjen. U stanici nam je dežurni kazao da ga odvedemo u sobu do njega i tu ostavimo”, ispričao je Ostojić.

On je rekao da ne zna ko su vojni policajci koji su bili uz zarobljenika, kao ni kojoj su jedinici pripadali.

“Jednog momka znam po izgledu, ali ne po imenu. Da imam sliku, prepoznao bih ga. Dolazi u Čapljinu, vozi auto hrvatskih tablica”, napomenuo je svjedok.

On je dodao da nije znao ko je zarobljenik, ali da mu je bio poznat. Nekoliko dana kasnije čuo je da su u Čeljevu nastradali neki ljudi.

“Spominjao se Nerman i ostali, ljudi su pričali o tome”, kazao je Ostojić.

Za zločine počinjene na području Čapljine optuženi su Nikola Zovko kao bivši komandir Policijske stanice (PS) u Čapljini, Petar Krndelj kao pomoćnik komandira, Krešo Raič kao komandir voda Vojne policije i Ivica Čutura kao operativni radnik u stanici u Čapljini.

U optužnici se navodi da su pripadnici policije, kojima je rukovodio optuženi Krndelj, te vojni policajci HVO-a 19. jula 1993. učestvovali u akciji u selu Čeljevo (općina Čapljina), tokom koje su ubijena tri bošnjačka civila.

Svjedok Mile Misir bio je pripadnik civilne policije tokom akcije u Čeljevu. Nije siguran, ali misli da im je Petar Krndelj pred polazak u akciju kazao da je Čeljevu diverzantska grupa koja priprema napad na Gabelu. Kada su stigli u selo, s njim na položaju je bio vojni policajac.

“Ležali smo i čekali. Iz šumarka neko izlazi. Čujem neko viče:‘Policija, predaj se!’ Čovjek je pošao nazad, zapucalo se i legao je. Malo kasnije je ustao i pošao nizvodno, opet uz povike: ‘Policija!’ Vojni policajac i Ostojić su ga odveli i tada nam je rečeno da je akcija završena”, ispričao je svjedok.

Zarobljenika je vidio kasnije u stanici, pokazivao je da je ranjen u ruku i u stomak ili slabinu.

“Kasnije sam čuo priču da je to bio neki Veledar, major. I da su ubijena tri čovjeka, u gradu se pričalo – Veledari. Nerman taksista i još dva momka”, izjavio je svjedok.

Na pitanje Obrane Nikole Zovka, oba svjedoka su kazala da ga nisu vidjela te noći, prije i nakon akcije.
Obrana Kreše Raiča insistirala je da svjedok pojasni kojoj su jedinici pripadali vojni policajci, na što Misir nije mogao odgovoriti jer je u to vrijeme, kako je kazao, “u gradu bilo sedam vojski, iz Konjica, Kaknja, Breze”…

Nastavak suđenja zakazan je za 8. juni.

Nedim Hasić