Utorak, 14 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH je potvrdio optužnicu protiv tri osobe koje su optužene za zločin protiv čovječnosti počinjen na području općine Bosanski Novi.

U optužnici se navodi da su Stojan i Zoran Kenjalo te Dragan Balaban, u okviru širokog i sistematičnog napada na području općine Bosanski Novi, zajedno s drugim licima počinili progon civila bošnjačke nacionalnosti iz zaselaka Ekići i Alići (općina Bosanski Novi).

Oni se terete da su počinili zločin protiv čovječnosti.

Optužnica je potvrđena 29. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik ispred Suda BiH
Nema odgovornosti sudija iz Banje Luke za implementaciju presude Dodiku
Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) zaključio je da nema disciplinske odgovornosti sudija Osnovnog suda u Banjoj Luci u predmetu koji se odnosi na izvršenje posljedica pravosnažne presude protiv Milorada Dodika, ali je otvoreno pitanje kako sistem treba postupati kada različite pravosudne institucije imaju suprotna tumačenja o nadležnostima za provođenje sudskih odluka.
Ukinuta presuda za zločine u Hadžićima
Vrhovni sud Federacije BiH ukinuo je prvostepenu presudu kojom je Goran Fifić osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva u Hadžićima i vratio predmet sarajevskom Kantonalnom sudu, potvrđeno je Detektoru.
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”