Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U nastavku suđenja za korupciju u pravosuđu, prikazani su prisluškivani razgovori između zaštićenog svjedoka S-1, sutkinje Azre Miletić i Senada Šabića.

Istražilac Državne agencije za istrage i zaštite (SIPA) Aldin Mustafić, koji je radio na izvještaju o ovim prisluškivanim razgovorima, u sudnici je pustio više audio i video klipova u vezi s odvojenim komunikacijama koje je S-1 imao s Miletić i Šabićem.

Prva presretnuta konverzacija SMS porukama je iz početka novembra 2014. godine u kojoj S-1 najavljuje Miletić da ide na put.

Narednog dana, kako je rekao tužilac Džermin Pašić, S-1 odlazi u Banju Luku, gdje se sastao sa Senadom Šabićem. U sudnici je prikazan videosnimak iz Banje Luke, ali bez tona, a tužilac je pojasnio da se vidi kako se S-1 u jednom kafiću sastaje sa Šabićem i drugim osobama.

“Vidjet ćete iz idućih dokaza da se inače S-1 ponašao tako da je uvijek Šabića obavještavao o kontaktima s Miletić”, kazao je Pašić.

Odbrana sutkinje Miletić je uputila prigovor na Pašićev način saslušanja istražioca. Kao prvo, naveli su da je nedopustivo da tužilac daje “opširna pojašnjenja u vezi s činjenicama, time postajući svjedok”. Optužena je istakla da se ne bi smjeli prikazivati dokazi u vezi sa Šabićem jer je postupak protiv njega razdvojen.

“Kao prvo, mi prigovaramo na to da ovaj videosnimak išta dokazuje. Pitaj Boga u vezi čega je ovaj sastanak, ne postoji nikakav dokaz da pričaju o bilo čemu. Osim toga, s obzirom da su postupci razdvojeni, dokazi o Šabiću se ne mogu koristiti jer onda ispada da mu se sudi u odsustvu”, rekla je Miletić.

Prema optužnici, Šabić i Ramo Brkić su obećali Miletić novčanu naknadu za ishod drugostepenog postupka u kojem je ona bila predsjedavajuća sutkinja. U optužnici se navodi da je Miletić od posrednika S-1 primila dio obećanog novca, čime je svjesno prekršila zakon. Brkić i Šabić su bili optuženi u ovom predmetu za davanje mita, ali su u bjekstvu.

Istražilac Mustafić je u sudnici pustio i audiosnimak telefonskog razgovora između S-1 i Miletić u kojem optužena govori o renoviranju stana.

Tužilac Pašić je rekao da je teza Državnog tužilaštva da je dio novca koji je optužena dobila išao u ove svrhe, dok se Odbrana usprotivila kazavši da prvi put čuju ove navode, te da je “potpuno nelogično da se sutkinja Suda BiH može kupiti jednim bojlerom”.

U sudnici je prikazan i transkript SMS poruka od 18. novembra 2014. godine između S-1 i Miletić u kojem dogovaraju susret, a zatim i telefonski poziv između S-1 i Šabića. Prema telefonskom pozivu, S-1 je obavijestio Šabića da će se sastati s “kumom”, na šta je tužilac pojasnio da se radi o Miletić.

Istražilac je zatim prikazao fotografije od narednog dana, kada je S-1 pokupio sutkinju Miletić pred Sudom BiH, te su popili kafu u jednom kafiću u naselju Grbavica. U sudnici su prikazani odvojeni audio i video snimak ovog susreta.

Na videosnimku nema tona, ali se vidi kako S-1 i Miletić razgovaraju, dok se na audiosnimku čuju muzika i šumovi te je teško razaznati detalje razgovora.

Tužilac Pašić je rekao da je zbog lošeg kvaliteta tona vršeno vještačenje i “čišćenje” snimka, koji će biti pušten kada bude pozvan vještak koji je radio na tome.

Na Pašićevo pitanje, istražilac Mustafić je kazao da je prije vještačenja on radio na pokušaju transkribovanja razgovora. Prema njegovim riječima, Mustafić je zajedno s kolegama uspio da razazna kako Miletić govori S-1 da je “zakazala četiri-pet termina i da je to kraj balade”, te da će to biti dovoljno da se “donese druga presuda”.

Odbrana je rekla da su ovo “pretpostavke istražilaca”, te da se one ne mogu prihvatiti dok vještak ne iznese svoj nalaz o prečišćenom snimku.

Naredno suđenje Azri Miletić je 26. maja, kada će biti nastavljeno prikazivanje snimaka.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je kućni pritvor Danku Kajkutu, optuženom za zločine u Kotor-Varoši, dok su ostale mjere zabrane produžene, potvrđeno je za Detektor.
Godišnjica zločina na Markalama: “Kao da je bilo jučer”
Porodice žrtava, preživjeli građani te brojna udruženja i delegacije su polaganjem cvijeća na spomen-ploču obilježili 31. godišnjicu masakra na pijaci Markale, gdje je 5. februara 1994. godine u eksploziji minobacačke granate stradalo 68 osoba, a oko 140 ih je ranjeno.
Buljubašić i ostali: Mrtvi i ranjeni u Bogavićima i Škobaljima
Suđenje za zločin u Bosanskom Brodu početkom marta