Ponedjeljak, 26 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Braniteljica Senka Nožica i tužiteljica Dijana Kajmaković su kazale da je postignut sporazum, ali da nije prihvaćen, te da se nadaju da će u narednom periodu postići novi dogovor.

“Mi smo svakako i dalje otvoreni za pregovore. Desile su se za nas neočekivane stvari i preduzet ćemo neke korake i želimo da se naredno ročište odgodi kako bismo imali vremena da pokušamo riješiti ovu situaciju”, rekla je Nožica.

Kako je neslužbeno saznala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), sporazum je predviđao da Hamidičević bude osuđen na godinu dana zatvora i da svjedoči u drugom predmetu, ali ga je stopirao glavni tužilac Goran Salihović.

Hamidičević je optužen da je od decembra 2014. do juna 2015. godine kao savjetnik za konzularne poslove u Ambasadi BiH u Parizu, mimo redovnih procedura i provjere podataka, u zamjenu za novac omogućio većem broju osoba izdavanje dokumenata za putovanje iz Francuske u BiH. Na taj način, tvrdi Tužilaštvo BiH, nezakonito je stekao više od 10.000 maraka.

Uhapšen je prošle godine u Sarajevu zbog sumnje da je kriminalnoj grupi iz predmeta “Elvis Salčinović i ostali” nezakonito izdavao putne isprave.

Na ovom ročištu je Tužilaštvo BiH kao prvog svjedoka ispitalo inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Senaida Muminovića, koji je kazao da je s kolegama iz Francuske radio na istrazi u predmetima protiv porodica Salčinović i Hamidović iz Zenice.

“Radi se romskoj porodici za koju smo operativnim radom uvidjeli da žive luksuznim životom a da nemaju redovna primanja. Istragom je utvrđeno da dobivaju novac od osoba iz Evropske unije. Nakon toga nas je kontaktirao oficir za vezu iz francuske ambasade u BiH, koji nam je rekao da imaju problem džepne krađe, pa je pokrenuta istraga”, izjavio je Muminović.

Prema Muminoviću, istragom je utvrđeno da je preko dva miliona eura prebačeno iz Pariza u Zenicu.

Nakon formiranja zajedničkog istražnog tima s Francuskom, kako je rekao Muminović, došlo je do privođenja nekih osoba u Parizu.

“Mi smo uvidjeli da iako prilikom privođenja nisu imali putne isprave, da su se nakon nekoliko dana pojavili u BiH i da su doputovali s putnim listovima koje su u konkretnom slučaju dobili od Konzularnog odjeljenja Ambasade u Francuskoj”, kazao je svjedok.

Istragom u Francuskoj, prema Muminoviću, utvrdilo se da su se osobe iz ovih romskih porodica sastajale s Hamidičevićem, te da im je on izdavao putne listove za 300 do 800 eura.

“Poslije tih posebnih istražnih radnji, Hamidičević je uhapšen u BiH… Tokom ispitivanja je imao profesionalan odnos. Bio je kooperativan, i čak je i priznao u određenim slučajevima da je to radio”, rekao je Muminović.

Naredno ročište zakazano je za 10. juni.

Najčitanije
Saznajte više
Roditelji djece ubijene na Kapiji umiru bez doživljene pravde
Dok obilježavaju 30 godina od zločina na tuzlanskoj Kapiji, roditelji ubijene djece, kao i ranjeni u maju 1995. godine, izgubili su svaku nadu u pravdu i kažnjavanje odgovornih. Detektor je ponovo razgovarao sa roditeljima i ranjenim koji su govorili za TV emisiju prije sedam godina. Jedinu promjenu koju od tada vide je što nekih roditelja više nema među živima.
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Ekshumirani posmrtni ostaci u Bratuncu
Kosorić: Optuženog 13. jula vidio u Planama
Peulić i ostali: Tražio im da prihvate srpsku vlast