Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Izudin Čehajić je rekao da je nakon granatiranja naselja Mahala 26. maja 1992. godine stanovništvo pozvano da ide na poligon, gdje se okupilo i stanovništvo iz naselja Muhići i Otoke. Kako je dodao, sprovedni su do igrališta, gdje su žene i djeca odvezeni autobusima u njemu nepoznatom pravcu, a muškarci u Sportsku dvoranu.

Svjedok je kazao da ga je u Sportskoj dvorani čuvao izvjesni Njunja, pripadnik srpskih oružanih snaga, i Drago Došenović “Maca”, koji je, kako je naveo, bio u policiji.

Čehajić je kazao da je 6. juna 1992. godine prebačen iz dvorane u “Betonirku”, gdje je u jednoj garaži “Betonirke” bilo 55 ljudi.

“Spavali smo stojeći, kao saradine jedan uz drugog”, rekao je svjedok.

On se prisjetio fizičkog zlostavljanja zatvorenih u garaži, posebno izdvajajući izvjesnog Martića – “policajac i komandir”, koji je bio čuvar.

“Najgore je kad Martić dođe u smjenu, tad je ubistvo… Izvođen sam najmanje pet-šest puta. Nisam mu se sviđao što sam musliman. Svi smo bili bijeni tokom njegove smjene”, kazao je Čehajić.

On je dodao da ga je Martić udarao više puta, te da ga je zvao da čist krv po zidu. Odgovarajući na pitanje Odbrane optuženog Mirka Vrućinića, svjedok je kazao da je vjerovatno tačno kako se navodi u njegovoj ranijoj izjavi da ga je Martić svaki dan tukao.

“Ja sam preživio moždani i srčani udar, to su mi posljedice logora”, izjavio je Čehajić.

Vrućinić je optužen da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Svjedok Čehajić je kazao da je, koliko se sjeća, 26. juna 1992. godine prebačen na Manjaču, sa još 35 zatočenika, u pratnji osoba koje su radile u policiji u Sanskom Mostu. Pri ulasku na Manjaču udarani su prolazeći kroz špalir vojnika, kao i kasnije tokom boravka.

Prema riječima svjedoka, policija iz Sanskog Mosta je ispitivala je zatočenike na Manjači.

Nastavak suđenja zakazan je za 22. april.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao