Petak, 14 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dosadašnji tužioci a buduće državne sudije su Lejla Konjić, Džemila Begović i Sead Đikić.

VSTV je imenovalo još dvoje sudija u Sud BiH – Jasminu Ćosić-Dedović i Efraima Čosića, koji su prethodno radili na kantonalnim i okružnim sudovima.

Izbor sudija Suda BiH je odgađan u proteklih deset mjeseci. Razlog je što prijavljeni kandidati nisu imali dovoljno iskustva.

Prema postojećoj sistematizaciji, Sudu BiH nedostaje još jedan sudija. Osim toga, iz ove institucije je zatraženo imenovanje još devet novih sudija kako bi se odgovorilo na stalno povećanje broja tužilaca u Tužilaštvu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić podnio je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine krivičnu prijavu protiv državnog ministra finansija i trezora Srđana Amidžića zbog krivičnog djela “neizvršavanje odluka visokog predstavnika”.
Tužioci bez odluke pola godine od tramvajske nesreće
Tužilaštvo Kantona Sarajevo ni nakon šest mjeseci nije donijelo odluku u predmetu za tramvajsku nesreću u kojoj je sredinom februara jedna osoba smrtno stradala, dok su četiri povrijeđene, od kojih jedna teško.
Nezakonito sakrivanje ugovora o rekonstrukciji tramvajske pruge
Detektor data: Izborni tenderi
Objavljena Detektorova baza podataka o predizbornoj potrošnji