Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Stanarević je optužen da je, kao vojni policajac 15. lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije na mjesta Ripač, Ćukovi, Orašac, Klisa i Kulen-Vakuf (opština Bihać), učestvovao u progonu bošnjačkih civila.

Na teret mu je stavljeno da je između 24. juna i prve polovine jula 1992. godine učestvovao u ubistvu 11 zatočenika iz objekta u Ripaču, koje je s drugim pripadnicima VRS-a odvezao do jame Bezdan. Prema optužnici, on je usmrtio četiri lica i učestvovao u bacanju tijela u jamu.

“Iz iskaza svjedoka proizlazi da su žrtve ovog zločina bili civili, odnosno bošnjačko stanovništvo iz Ljutočke doline i ničim nije doveden u pitanje njihov status”, kazao je tužilac Emir Neradin.

On je podsjetio na iskaz zaštićenog svjedoka S-1, nekadašnjeg pripadnika Vojne policije, koji je pred Sudom rekao da je prisustvovao ubistvu deset do 15 zarobljenika iz mjesta Ripač.

Ovaj svjedok je, prema Tužilaštvu, bez imalo dileme opisao događaj kada je grupi od oko 15 zatvorenih civila naređeno da se popnu u kamion koji se kretao prema Bosanskom Petrovcu.

“Kako je to svjedok opisao, optuženi Stanarević je sjedio sa zadnje strane kamiona koji se zaustavio u šumi, gdje su se ubistva i dogodila. Iako nije vidio ko je pucao, zaštićeni svjedok je rekao da su svi zarobljenici iz kamiona ubijeni i bačeni u jamu”, naglasio je tužilac i dodao da su iz jame 1997. godine ekshumirani posmrtni ostaci 83 osobe, od kojih je 18 i dalje neidentifikovano.

Neradin je dodao da su, prema iskazu S-1, s optuženim bili Saša Ćurguz i Dragan Dopuđa, koji je bio optužen sa Stanarevićem, ali je postupak protiv njega razdvojen u aprilu 2015. godine jer je nastanjen u Srbiji. Protiv Ćurguza je optužnica podignuta u martu ove godine.

Tužilac je istakao i svjedočenje policijskog službenika Orhana Cerića, koji je ispričao da je na privatnom druženju u Banjaluci 2000. godine Saša Ćurguz ponudio “da proda masovnu grobnicu za 50.000 maraka u kojoj su neki ljudi koje je ubio jer su mu se zamjerili”.

Tužilaštvo se osvrnulo i na iskaz Milana Matijevića, koji je potvrdio da je Stanarevića vidio na kamionu kada su zatvorenici odvoženi, te da se eksponirao sa mlađim pripadnicima Vojne policije – Sašom Ćurguzom i Draganom Dopuđom – odnosno da je pripadao grupi “Drogeraši”.

“Časni Sude, tokom dokaznog postupka Odbrana nije pobila niti jedan dokaz koji je Tužilaštvo prezentovalo i iz tog razloga smatramo da smo dokazali krivicu Željka Stanarevića, te tražimo da se optuženi adekvatno i u skladu sa zakonom kazni”, naglasio je tužilac Neradin.

Odbrana Stanarevića završnu riječ iznijeće 18. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao