Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

dežurni.

Prema optužnici, Gogić je, kao vojni policajac, 22. jula 1992. fizički zlostavljao Miloša Čelića u Stanici javne bezbjednosti (SJB) u Kladnju.

Svjedok Asim Čustović je ispričao da je 22. jula, sa još dvojicom pripadnika ABiH, u pijanom stanju napravio incident u restoranu “Brana” u Kladnju, zbog čega su njega i još jednog priveli Osman Gogić i drugi pripadnici vojne policije. Treći vojnik, Džemal Mazalović, uspio je pobjeći.

Čustović je naveo da je kasnije u “Staru Bosanku”, gdje su bili pritvoreni, stigao Mazalović sa pištoljem, namjeravajući da ih oslobodi. Čustović je čuo lomljavu stakla.

Džemal Mazalović je na suđenju posvjedočio da je 22. jula 1992. godine u postaju vojne policije došao sa pištoljem, jer je čuo da su mu tu zatvoreni prijatelji. Ranije je i on trebao biti priveden, ali je, kako je rekao, pobjegao.

“Pištolj sam uperio u Zijada Čamdžića koji je tu bio, tražio sam mu ključeve od ćelije da bih pustio ostale”, izjavio je svjedok.

Kasnije je, kako je ustvrdio, ponovno pobjegao, a uspjeli su ga uhvatiti tek nekad u noći u njegovoj kući. Također se prisjetio kako nije čuo da se nešto dešavalo u prostorijama niti da je čuo lomljenje stakla.

Oba svjedoka su istakla da je Osman Gogić većinu vremena bio prisutan.

Svjedok Zijad Čamdžić je ispričao da je 22. jula 1992. godine bio u patroli zajedno sa Osmanom Gogićem kada su privedene osobe koje su pravile probleme u restoranu “Brana”. Dvojica su privedena odmah, a treći se predvečer pojavio sa pištoljem i tražio da puste ostale. Kasnije se i sam predao policiji.

U unakrsnom ispitivanju, Čamdžić je rekao da je poslije ovog događaja ostao u pritvoru, dok je Gogić otišao u “dežuranu”, gdje su provodili vrijeme u dežurama. Kako je ustvrdio, nisu bili zajedno samo dva sata do kraja smjene, ali je Gogić i tada dolazio u prostorije pritvora.

Suad Gogić, dalji rođak optuženog, kazao je da su toga dana Gogić i Čamdžić priveli dvije, a kasnije i treću osobu koje su pucale u gradu, te da se Gogić i po završetku privođenja vraćao u pritvor.

Gogićev branitelj Fahrija Karkin odustao je od saslušanja još jednog svjedoka, koji je također bio priveden toga dana.

Gogiću se za zločine počinjene na području Kladnja sudi sa Safetom Mujčinovićem, Selmanom Busnovom, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Ramizom Halilovićem i Nedžadom Hodžićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije te TO-a. Oni su optuženi za nezakonito zatvaranje srpskih civila u Stuparima, kao i za premlaćivanje i nečovječno postupanje.

Nastavak suđenja zakazan je za 25. mart.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao