Subota, 3 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud je odluku o razdvajanju postupka donio na prijedlog Tužilaštva i uz protivljenje Odbrane Azre Miletić.

Na osnovu informacija koje je prikupio od Granične policije BiH i policije u Bihaću, tužilac Džermin Pašić je kazao da je Brkić prešao granicu 27. februara i ušao u Hrvatsku, te s aerodroma otputovao u nepoznatom pravcu.

Pašić je rekao da, prema prikupljenim informacijama, Brkićev brat živi u švedskom gradu Malmöu.

“Tražimo da se Brkiću odredi pritvor i da se izda potjernica zbog dokaza da se krije ili opasnosti od bjekstva… On je pravomoćno osuđen, ali sud, nažalost, nije pribjegao mjerama obezbjeđenja u postupku”, kazao je Pašić.

U ovom predmetu bio je optužen i Senad Šabić, za kojim je krajem januara raspisana međunarodna potjernica, takođe zbog nedolaska na ročište.

Odbrana Miletićke, suspendovane sudije Suda BiH, protivila se razdvajanju postupka, smatrajući to nezakonitim i nepravdenim.

“U situaciji kada tužilac nije prilagodio optužnicu, mi praktično vodimo postupak u odsustvu protiv dvojice optuženih… U prvoj tački optužnice sve radnje izvršenja se odnose na njih dvojicu… Zbog toga ona nema šanse da ispita te svjedoke Tužilaštva”, istakla je braniteljka Edina Rešidović.

Prema njenim riječima, postupak bi se eventualno mogao nastaviti po drugoj tački optužnice.

Prema optužnici, Brkić i Šabić su obećali Miletićki novčanu naknadu za ishod drugostepenog postupka, u kojem je ona bila predsjedavajuća Apelacionog vijeća Suda BiH.

Druga tačka optužnice tereti Miletićku da je kao sudija kršila zakon.

Sudija Biljana Ćuković razdvojila je postupak, nakon čega je saslušan svjedok Tužilaštva čije ime i prezime, kao ni sadržaj iskaza, ne smije biti objavljeno u javnosti.

Suđenje se nastavlja 31. marta.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Detektor TV: Zbrajajući prijetnje i uvrede na Dan slobode medija
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama