Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Mujo Šarac, svjedok Odbrane i nekadašnji komandir voda u selu Brloški Potok, ispričao je da se u junu 1992. godine Velimir Čelić, kojeg je poznavao iz viđenja, pojavio na dijelu zone odgovornosti njegove jedinice, te da je bio iznuren, bolestan, sa ogrebotinama na licu.

“Rekao je da se izgubio u noći i da je danima hodao po šumi i nekom kršu. Tražio je samo da mu pomognemo da ode do prijatelja Muje Malkanovića, koji će mu pomoći da dođe do sestre u Kladanj”, objasnio je svjedok.

Dodao je da je o dolasku Velimira Čelića obavijestio komandanta štaba Teritorijalne odbrane (TO) Kladanj, koji je poslao pripadnika Vojne policije Fadila Čamdžića u Brloški Potok.

“U međuvremenu mi smo od Velimira doznali da on u blizini sela ima zakopano oružje, te da je spreman da nam to oružje dâ ukoliko ga mi odvedemo kod sestre u Kladanj. U tom trenutku nama je oružje mnogo značilo i ja sam odlučio da ga ne predamo Vojnoj policiji”, kazao je svjedok.

Šarac je dodao da je ovu odluku podijelio i s komandantom štaba TO-a, koji ga je “pohvalio i rekao da je učinio pravu stvar”.

Ispričao je da su, nakon primopredaje oružja, Čelića odveli kod prijatelja Muje Malkanovića, koji je s njim otišao do Kladnja.

“To je sve što ja znam o Velimiru Čeliću. Šta se s njim nakon toga dešavalo, ja niti znam niti sam čuo”, kazao je svjedok Šarac.

Prema optužnici, Gogić je u SJB-u Kladanj u junu 1992. zlostavljao Velimira Čelića. Njemu se za zločine na području Kladnja sudi zajedno sa Safetom Mujčinovićem, Selmanom Busnovom, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Ramizom Halilovićem i Nedžadom Hodžićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije te TO-a.

Oni su optuženi za nezakonito zatvaranje srpskih civila u Stuparima, kao i za premlaćivanje i nečovječno postupanje.

Na današnjem ročištu iskaz je dao i Rizah Kuluglić, nekadašnji pomoćnik komandanta za bezbjednost TO-a Kladanj.

Svjedok je potvrdio da je Gogića jedne prilike vidio u gradu u patroli, kada je smirivao momke koji su pravili nered.

Senko Halilović, takođe svjedok Odbrane i nekadašnji pripadnik Vojne policije, naveo je da je Vojna policija bila smještena u zgradi Šumarstva, te da se kasnije sele u grad, u zgradu “četvorke” pa zgradu “osmice”.

Da su pripadnici Vojne policije bili smješteni u ovim zgradama u Kladnju potvrdio je i Abedin Redžepović, takođe pripadnik Vojne policije.

Potvrdio je da su svi pripadnici Vojne policije bili zaduženi isključivo za vojnike i da sa civilnim stanovništvom nisu imali nikakve veze.

Tokom unakrsnog ispitivanja je rekao da Vojna policija nikada nije privodila Srbe civile.

Nastavak suđenja zakazan je za 4. mart, kada će Odbrana Gogića ispitati još pet svjedoka.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao