Četvrtak, 30 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Sead Đikić rekao je da namjerava pozvati 228 svjedoka, ali da taj broj može biti smanjen, dok je braniteljica Senka Nožica kazala da je interes Ristanića da postupak traje što kraće.

Šaban Maksumić, predsjedavajući Sudskog vijeća, sugerisao je Optužbi da svakako smanji broj svjedoka, naglasivši da nije neophodno da se na opće okolnosti saslušavaju 43 svjedoka.

“Pokušajte da izbjegnete svjedoke koji su čuli i imaju posredna saznanja. Pokušajte da sve definišete, Vijeće neće dozvoljavati da postavljate pitanja koja se ponavljaju i koja opterećuju ovaj sudski postupak”, rekao je Maksumić.

Prema optužnici, Ristanić je, kao predsjednik Ratnog predsjedništva općine Brčko, od aprila do decembra 1992. godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon civila Bošnjaka i Hrvata s područja Brčkog.

Ristanić je optužen da je izvršio progon stanovništva i to ubistvima, zatvaranjem, prisilnim preseljenjem, mučenjem i drugim nečovječnim djelima, kao i za uništavanje kulturnih, historijskih i religijskih spomenika.

Najčitanije
Saznajte više
Glušac i ostali: U junu presuda za zločine u Prijedoru
Nakon okončanja iznošenja završnih riječi, za 8. juni zakazano je izricanje presude osmorici optuženih za zločine protiv čovječnosti počinjene krajem jula 1992. na području Ljubije kod Prijedora.
Patković: Torbica Zvonka Rajića
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, svjedoci Odbrane su ispričali kako se vojnik hvalio da je pronašao torbicu komandira Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Zvonka Rajića.
Obradović i ostali: Dopune nalaza i mišljenja vještaka vojne struke
Avdičević i ostali: Zabrana objavljivana svjedočenja
Ganić i ostali: Strah mladih vojnika