Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Drago Antešević, svjedok Obrane Dragana Marjanovića, početkom ratnih sukoba bio je pomoćnik komandanta za moral Teslićke brigade. On tvrdi kako je tadašnje teslićko političko, policijsko i vojno rukovodstvo dovelo iz Doboja “Miće” u grad iako za njihovim angažmanom nije bilo potrebe.

Svjedok je kazao kako su pripadnici “Mića”, sve dok nisu uhapšeni, imali podršku teslićkih vlasti. Osim toga, dodao je, oni koji ih nisu podržavali, bojali su ih se.

“‘Miće’ su bile dio Teslićke brigade, ali nigdje nisu bili raspoređeni. Učestvovali su u napadu na sela Stjenjak i Rankovići. Išli su, kako su rekli, u čišćenje sela, a to je bila obična pljačka. Nakon napada na selo, pohapsili su, pobili, protjerali stanovnike. Oni su pljačkali i Srbe, pokrali su više od 100 auta iz Teslića”, izjavio je svjedok.

Antešević je kazao kako se protivio onome što su “Miće” radile po gradu te da je zbog toga na njega 8. juna 1992. godine pokušan atentat. Neko mu je, tvrdi, presjekao crijevo za ulje kočnica pa se zbog toga zabio u kamion i bio dugo na liječenju.

“Tražio sam od vlasti u Doboju da ih spriječe. Nisu imali vremena. Onda sam tražio od teslićkog sudije Nenada Kovačevića i tužitelja Branka Perića da nešto urade. Oni su kasnije napravili sastanak u Banjoj Luci i tražili da se ‘Miće’ sklone. Stojan Župljanin i Predrag Radulović su odobrili akciju hapšenja”, rekao je svjedok, dodavši da Dragana Marjanovića nikada nije vidio u društvu “Mića”, ali da jeste Zorana Šljuku, koji ga je jednom prilikom probao i uhapsiti.

Draganu Marjanoviću, Saši Gavranoviću, Vitomiru Deviću, Zoranu Šljuki i Dragomiru Kezunoviću sudi se pod optužbom da su 28 civila, koji su bili zatvoreni u policiji u Tesliću i obližnjem zatvoru Pribinić, u noći između 17. i 18. juna 1992. godine odveli na planinu Borje i ubili ih.

Prema optužnici, Marjanović je bio komandir Prvog voda Vojne policije Teslićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici tog voda, te istovremeno i pripadnici vojnog dijela formacije “Miće”.

U Haškom tribunalu Stojan Župljanin je optužen za zločine u BiH i nepravosnažnom presudom osuđen na 22 godine zatvora.

Obrane ostalih optuženih ustvrdile su da svjedok izmišlja, te da nema svojih saznanja o tome šta su “Miće” radile i gdje su djelovale. Antešević je odgovorio da o tome šta su pripadnici “Mića” radili zna od svojih potčinjenih, koji su mu se žalili da im “Miće” napastvuju žene, te da su prijetili kako će napustiti linije i otići štititi svoje kuće.

Na pitanje Obrane Gorana Kezunovića kako je bilo moguće da se 5.000 vojnika Teslićke brigade boji dvadesetak pripadnika “Mića”, svjedok je odgovorio kako je to bilo tako jer su uživali podršku lokalnih vlasti.

Nastavak suđenja zakazan je za 3. mart.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao