Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Odbrane Milijan Jelić je rekao da je 1992. godine obavljao funkciju pomoćnika komandanta za obavještajne poslove Petog motorizovanog bataljona u selu Kalaiša kod Vozuće.

Jelić je ispričao da su se u julu svi pripadnici Vojne policije iz bataljona morali javiti u Doboj zbog formiranja “nekih jedinica”. Među njima je bio i Dragan Glogovac.

Svi pripadnici Vojne policije su se vratili za nekoliko dana, osim Glogovca. Svjedok je rekao da se raspitivao što je sa Glogovcem, te da je saznao da je on ostao u Doboju za njihove potrebe. Nešto kasnije ga je sreo i, kako je naveo, rekao mu je da je raspoređen u drugu jedinicu. U unakrsnom ispitivanju, Jelić je rekao da ne može tvrditi gdje se Glogovac nalazio nakon što se u julu vratio iz Doboja.

Tužilaštvo BiH tereti Dragana Glogovca da je od juna do kraja augusta 1992. godine, zajedno s drugim vojnicima Vojske Republike Srpske (VRS), nanosio tešku fizičku i psihičku bol civilima i ratnim zarobljenicima zatvorenim u podrumu Lovačkog doma “Franjo Herljević” u selu Kamenica (općina Zavidovići).

U optužnici se navodi da je Glogovac bio pripadnik Vojne policije Operativne grupe “Doboj” Devetog bataljona Prvog krajiškog korpusa VRS-a.

Svjedok Jelić je rekao da je jednom prilikom prenoćio u domu “Franjo Herljević”, gdje je imao sastanak na kojem se raspravljalo o raspoređivanju jedinica na tom lokalitetu.

On je kazao da prilikom posjeta nije vidio nikakve tragove da je netko bio u domu. Ispričao je da su obišli sve prostorije objekta jer su čuli za neke tajne prostorije, koje nisu našli.

“Našli smo podrumske prostorije čiste i netaknute”, rekao je Jelić.

Jelić i svjedok Desimir Savić su kazali kako ne znaju da su ikakve izbjeglice ikada bile u domu “Franjo Herljević” niti u selu Kamenice.

Svjedok Desimir Savić, koji je 1992. godine bio u sastavu izviđačkog voda Petog motorizovanog bataljona, također je naveo da je vojna policija otišla za Doboj. On je istakao da su se vojni policajci vratili za nekoliko, a Glogovac za 15 dana. Prisjetio se da je bio u novoj maskirnoj uniformi.

Savić je ispričao da je polovinom jula prespavao u vikendici koja se nalazila u blizini tog doma, te da je Glogovac tada bio u vojnoj policiji koja je obezbjeđivala zgradu.

On je kazao da “nikada ništa luksuznije nije vidio”.

Na pitanje Tužilaštva, svjedok je rekao da nije ulazio u podrum doma “Franjo Herljević”, te da u tom trenutku osim njih nije nitko drugi bio u zgradi.

Suđenje se nastavlja 25. februara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao