Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ušanović je proglašen krivim za zloupotrebu položaja i poreznu utaju, a nezakonitu korist i troškove postupka u iznosu od 336.261 konvertibilne marke (KM) odlukom Suda BiH će vraćati od mjesečne penzije.

Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH nezvanično saznaje da Ušanović mjesečno vraća između 700 i 800 KM, što znači da će dug isplatiti za oko 40 godina.

Pravosnažnom presudom Suda BiH, Ušanović je 2011. osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja i porezne utaje.

Zajedno s njim, zbog istog krivičnog djela osuđen je i Miodrag Kureš, koji je u Fudbalskom savezu obavljao funkciju sekretara za finansije i marketing.

Ušanović, koji će u julu napuniti 65 godina, prošlog oktobra je odslužio kaznu.

U Sudu BiH navode da je postupak naplate pokrenut na osnovu odluke Pravobranilaštva BiH iz juna 2013. godine.

Ušanović za BIRN nije htio govoriti o detaljima otplate duga, ali je kazao da se žalio Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, te da će nakon okončanja postupka moći više reći.

“Preko glave mi je svega”, izjavio je Ušanović.

Presudom Suda BiH, Ušanović i Kureš su skupa bili obavezani da solidarno isplate novac jer nije bilo moguće utvrditi pojedinačni iznos prisvojenog novca.

Kako to nisu učinili, pokrenut je postupak naplate, ali u Sudu BiH navode da Kureš nije obavezan na vraćanje novca.

“U konkretnom slučaju država ima pravo da traži naplatu cjelokupnog iznosa od samo jednog dužnika”, navode u Sudu BiH.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu