Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ja sam mislila da će oni meni njega dati. On je bio stvarno bolestan. Ja sam njega uhvatila, a vojnik Gavrić Milisav je njega vukao na drugu stranu”…

…Mali je plakao i rekao: „Mama idi molim te, biće sve u redu, nemoj se za mene sekirati.“ Njemu je bilo žao što se ja sekiram…i…nisam ga još nikada našla. Da mi hoće jedan zločinac kazati grobnica je tu i tu i tu ti je dijete. Vjerujte da bi mu oprostila za sve što je uradio.“

Svjedokinja Tužilaštva BiH Munira Subašić na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici prisjetila se dešavanja u Potočarima u julu 1995. godine, kada je posljednji put vidjela supruga i sina. Prema njenom iskazu 12. jula 1995. godine u bazu u Potočare, u kojoj je bilo više od 1000 Srebreničana, stigli su pripadnici Vojske Republike Srpske i general Ratko Mladić.

Uplašena za svog 18- godišnjeg bolesnog sina, svjedokinja je plačući zamolila Mladića da joj dovede sina da ga vidi.
Apelaciono vijeće Suda BiH u junu 2014. godine osudilo je Željka Ivanovića na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora po Krivičnom zakonu bivše Jugoslavije za pomaganje u činjenju genocida u julu 1995. u Srebrenici. Ivanović, nekadašnji pripadnik Drugog odreda Šekovići pri Specijalnoj brigadi policije Republike Srpske (RS), proglašen je krivim da je u julu 1995. bio pored hangara Zemljoradničke zadruge u Kravici, gdje je ubijeno 1.000 Bošnjaka.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Ispitivanje ratnih zarobljenika u nadležnosti Vojne policije
Na suđenju za zločine počinjene na području Goražda, Višegrada i Rogatice, vještak vojne struke je kazao da je ispitivanje ratnih zarobljenika bilo u nadležnosti Vojne policije, te da su se ispitivači za to vrijeme morali pridržavati Ženevske konvencije o zaštiti ratnih zarobljenika.
Zašto Tužilaštvo BiH propušta kazniti nesprovođenje odluka Ustavnog suda BiH
Nepokretanje postupaka u Državnom tužilaštvu protiv izabranih zvaničnika zbog neizvršavanja konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH, podriva pravosudni sistem i izaziva nepovjerenje građana, saglasni su stručnjaci.
Strahota na Korićanskim stijenama
Kajanje zbog zločina u Travniku
Priznanje za učešće u ubistvima na Branjevu