Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sjećam se dobro da su oni nas sa asfalta megafonom dozivali, ta srpska vojska, vikali su ‘predajte se’. Dobro se sjećam, vidio sam UNPROFOR-ov transporter koji je patrolirao, išao gore i vraćao se. Sa njega su zvali: ‘Dođite, predajte se, nećemo vam ništa, ima UNPROFOR, oni će pomoći da vas odvedu do Kladnja.’ Mi smo odlučili u posljepodnevnim satima da siđemo svi dolje.

– Da se predate?

– Da.

Enver Husić je sa 17 godina pokušao napustiti Srebrenicu krećući se kroz šumu prema Tuzli. Kada je vidio da neće uspjeti, Husić se sa ocem, bratom i mnogobrojnim komšijama predao pripadnicima Vojske Republike Srpske. Husić je u junu 2010., svjedočio u korist Optužbe na suđenju Željku Ivanoviću, koji je četiri godine kasnije osuđen na 20 godina zatvora zbog pomaganja u činjenju genocida u Srebrenici.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Ispitivanje ratnih zarobljenika u nadležnosti Vojne policije
Na suđenju za zločine počinjene na području Goražda, Višegrada i Rogatice, vještak vojne struke je kazao da je ispitivanje ratnih zarobljenika bilo u nadležnosti Vojne policije, te da su se ispitivači za to vrijeme morali pridržavati Ženevske konvencije o zaštiti ratnih zarobljenika.
Zašto Tužilaštvo BiH propušta kazniti nesprovođenje odluka Ustavnog suda BiH
Nepokretanje postupaka u Državnom tužilaštvu protiv izabranih zvaničnika zbog neizvršavanja konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH, podriva pravosudni sistem i izaziva nepovjerenje građana, saglasni su stručnjaci.
Strahota na Korićanskim stijenama
Kajanje zbog zločina u Travniku
Priznanje za učešće u ubistvima na Branjevu