Četvrtak, 11 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedokinja Odbrane Stojka Vojinović je rekla da je 1992. godine, kao pripadnica Vojske Republike Srpske (VRS), radila u kuhinjama u nekoliko sela na području Rogatice.

Za vrijeme rada u selu Stjenica, Vojinović je, kako je kazala, viđala optužene, koji su povremeno od nje uzimali hranu, a optuženog Radomira Markovića je upoznala za vrijeme rata.

Ona je ispričala da je u Stjenicama po danu radila u kuhinji, a po noći spavala u obližnjoj školi. Hranu su pripremali za mještane i desetak vojnika.

Na pitanje Tužiteljstva, Vojinović je odgovorila da nije viđala bošnjačke civile u školi niti da je vidjela da ih neko dovodi u školu.

“Ja samo znam da je u selu Kramer bilo problema. Ne znam ništa drugo. Ne znam da je bila vojna akcija u Karačićima”, rekla je svjedokinja.

U unakrsnom ispitivanju, ona je navela da nije čula da su optuženi nešto uradili.

Radomir Marković je optužen s Miletom Kušićem, Draganom Božovićem, Sašom Perkovićem, Radomirom Gluhovićem, Perom Radovićem te Ilijom i Milošem Vukašinovićem, da su, u okviru širokog i sistematičnog napada, u periodu od aprila do septembra 1992. učestvovali u napadu i ubistvima počinjenim nad nesrpskim civilnim stanovništvom.

Oni su optuženi da su, s još nekoliko neidentifikovanih osoba, 18. septembra 1992. u selima Karačići, Vragolovi i Golubovići pretresali kuće i pljačkali.

Prema optužnici, u jednoj garaži u Karačićima pronašli su oko 20 civila bošnjačke nacionalnosti, koje su udarali kundacima pušaka, potom ih ugurali u jedan obližnji objekat i ubili, a zatim prouzrokovali požar, u kojem su tijela spaljena.

Prema optužnici, Marković je bio komandir Sočićke čete Rogatičke brigade VRS-a, a ostali su bili pripadnici ove jedinice.

Suđenje se nastavlja 9. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: O prestanku postojanja JNA i njenim aktivnostima u BiH
Na suđenju za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrana kazao da Jugoslovenska narodna armija (JNA) nije postojala poslije 27. aprila 1992., a da su njeni ostaci bili u BiH i da su se dogovarali s Predsjedništvom.
Ramić Esad i ostali: Tužilaštvo predlaže izuzeće predsjedavajuće sutkinje
U predmetu koji se vodi protiv Esada Ramića i ostalih za zločine počinjene na području Konjica, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je izuzeće predsjedavajuće Sudskog vijeća sutkinje Enide Hadžiomerović zbog sumnje u njenu pristrasnost.
Jevtić i ostali: Nailazio na mrtve tokom mjesec dana lutanja šumom