Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Mile Radešić, koji je bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), kazao je da je u selu Radišići (općina Teslić) bilo ratnih sukoba jer je bilo u zoni razdvanja Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Vojske Republike Srpske (VRS).
On je naveo da su se organizovale seoske straže u kojima je učestvovao i optuženi Radišić. U augustu 1992. godine, kako je rekao, sa Radišićem je otišao na Vis Plane, na planini Zmajevac, gdje se zadržao nekoliko dana. Svjedok se vratio, a Radišić je ostao.
“Čuo sam da je Pero povrijeđen, da je imao problema sa sluhom i bio je na bolovanju. Viđao sam ga u selu kod kuće. Radišić nikad nije bio komandir, nije bio u tim strukturama. Bio je obični vojnik”, izjavio je Radešić.
Svjedok je također kazao da je bilo angažovanja ljudi u radnu obavezu koji su pravili zemunice i rovove. Dodao je da su komandiri bili ti koji su iskazivali potrebu za radnim vodom.
“Ne znam tačno ko dovodi ljude na liniju. Neko iz pozadinske jedinice bataljona. Vidio sam da je i Radišić ponekad vodio ljude na liniju. Vojska koja je na liniji bude sa radnim vodom”, ispričao je svjedok.
Radišić je optužen da je od 1992. do 1995. godine, kao komandir radnog voda Teslićke brigade VRS-a, učestvovao u fizičkom i psihičkom zlostavljanju civila bošnjačke nacionalnosti.
Na teret mu je stavljeno odvođenje više osoba na prinudne radove, gdje je na prvoj borbenoj liniji ubijeno najmanje šest osoba, a veći broj ranjen.
Svjedok je rekao da poznaje Radišića čitav život, te da nikad nije čuo, a ni vidio da je nešto loše uradio u ratu.
Naredno suđenje je zakazano za 22. januar.
Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac