Utorak, 24 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Braniteljica Edina Rešidović uložila je fotodokumentaciju o oružju i materijalno-tehničkim sredstvima, te dokumentaciju u kojoj je navedeno da je oduzeta od “ekstremista Srpske demokratske stranke (SDS) u Tarčinu i Pazariću”.

Među uloženim dokazima je i dokumentacija o vođenju krivičnih postupaka protiv zatvorenika “Silosa”, kao i krivične prijave podnijete okružnim vojnim tužilaštvima u Sarajevu i Mostaru zbog nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih sredstava.

Rešidović je pojasnila da su ovi dokazi vezani za tačke optužnice koje se odnose na protivpravno zatvaranje i oduzimanje prava na pravično suđenje.

Osim Đelilovića, za zločine počinjene na području općine Hadžići sudi se Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu. Oni su, prema optužnici, bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Optuženi su za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju te odvođenje zatočenika na prinudni rad.

Đelilovićeva Odbrana je na ovom suđenju uložila i dokaze o statusu zarobljenika i nadležnostima nad zarobljenicima u “Silosu”.

Rešidović je navela da se nekoliko dokaza odnosi na kredibilitet svjedoka Optužbe.

Na početku suđenja Odbrana optuženog Đelilovića je kazala da je odustala od ulaganja nekoliko dokaza, a do sada su u spis uvrštena ukupno 663 materijalna dokaza.

Tužilaštvo BiH nije prigovaralo na većinu uloženih dokaza, a za neke su rekli da su nerelevantni, nezakoniti i neautentični.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. januar, kada će biti saslušan prvi svjedok Odbrane Fadila Čovića.

Najčitanije
Saznajte više
Republika Srpska osniva pomoćni sastav policije
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici je utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije.
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Potrebno zaštititi branioce ljudskih prava u Bosni i Hercegovini
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH