Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema optužnici, Ristanić je, u svojstvu predsjednika Ratnog predsjedništva općine Brčko, od aprila do decembra 1992. godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon civila Bošnjaka i Hrvata sa područja Brčkog.

Ristanić je optužen za zločine počinjene nad više stotina civila koji su tokom 1992. godine bili nezakonito zatvoreni u zgradi policije, Domu zdravlja, logoru Luka, preduzećima “Laser” i “Partizan”, kao i u garnizonu Jugoslovenske narodne armije (JNA), gdje su zatočenici zlostavljani i ubijani.

Više stotina civila, kako su ranije saopćili iz Tužilaštva, ubijeno je ili odvedeno u nepoznatom pravcu, i od tada im se gubi svaki trag. Ristanić je optužen i za silovanja i seksualna zlostavljanja zatočenih žena i muškaraca, kao i za uništenje više džamija u Brčkom.

On je uhapšen u maju ove godine, a pušten je da se brani sa slobode.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.