Četvrtak, 29 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Gligora Begovića pamtim. On se isticao nečovječnim postupanjem i zlodjelima. Bio je krvolok i najveći zlikovac. Ja sam od njega doživio nešto što ne bih poželio ni najgorem neprijatelju”, izjavio je Nedim Mustačević, koji je prepoznao optuženog u sudnici.

Mustačević je ispričao da ga je Begović svakodnevno tukao puškama, palicama, nogama i rukama, po svim dijelovima tijela, te ga gazio po ranjenoj nozi.

Da bi dokazali navode optužnice, u korist Tužilaštva BiH svjedočilo je 17 svjedoka, dok je Odbrana imala četiri svjedoka koja su govorila da Begović nije nasilan i da je bio na odsluženju vojnog roka u Batkoviću.

Svjedok Mustačević je kazao da je vidio kako Begović i još jedan stražar tuku 70-godišnjeg starca, koji je u međuvremenu preminuo. Mustačević je dodao da je vidio Begovića kako tuče trojicu zatvorenika iz Bijeljine, od kojih su dvojica podlegla.

Optuženi Begović je potvrdio da je tukao zatvorenike dok su prolazili kroz red srpskih vojnika, koji su ih udarali. S tim, Begović je naglasio da nije svaki zatvorenik udaran, već “prvi pa treći”, puškama i šakama.

Najgori stražar

Svjedok Ejub Smajić je rekao da ga je optuženi Begović tukao “bokserom”, rukama, nogama i bejzbol palicom. Optuženog je opisao kao jednog od najgorih stražara. Amir Berbić je u sudnici optuženog također prepoznao kao osobu koja ga je udarala u Batkoviću.

Berbić je istaknuo da je od posljedica premlaćivanja umro Zulfo Hadžiomerović, kojeg je optuženi prozvao da iziđe iz hangara u kojem je bio zatvoren.

S druge strane Begović je kazao da niko nije ubijen u logoru dok je on bio prisutan. Naglasio je da su neki ljudi nestajali, ali da ne zna gdje.

Prema Tužilaštvu BiH, od premlaćivanja u logoru Batković u kojima je učestvovao Begović preminula su petorica zatvorenika.

Osim premlaćivanja, Tužilaštvo BiH smatra da je Begović učestvovao i u seksualnom ponižavanju zatvorenika, ali tokom suđenja javnost je bila isključena sa ovih ročišta zbog zaštite intimnog života optuženog.

U završnoj riječi Tužilaštvo BiH je navelo da se seksualno zlostavljanje dešavalo na “čardaku”, gdje se odlagalo žito. Begović je negirao da je bilo seksualnog zlostavljanja na Čardaku, već da je tu dovođeno desetak zatvorenika kako ih ne bi popisao Crveni križ.

Nije nasilan

Slavko Vuković je izjavio da je optuženi Begović s njim bio u Bijeljini na odsluženju vojnog roka. Pojasnio je da je bio vozač, i u Batković je dolazio po hranu. Za Begovića je rekao da je cijelo vrijeme bio s njim u kasarni.

Mirko Begović, brat optuženog, kazao je da su imali komšije muslimane i da su se družili, te da mu brat nikad nije bio nasilan.

Supruga Radmila je rekla da je sa optuženim u braku i da imaju tri kćerke, te da on nikada nije bio nasilan.

Suđenje Begoviću počelo je 26. novembra prošle godine, a optuženi se branio sa slobode uz mjere zabrane.

Najčitanije
Saznajte više
Obraćanje Milorada Dodika na Međunarodnoj konferencija za pitanja bezbjednosti u Moskvi. Foto: МИД России
Dodikovo nazivanje ruske invazije na Ukrajinu “širenjem slobode” i još jedno sigurnosno upozorenje za EU
Govoreći na Međunarodnoj konferenciji visokih predstavnika za pitanja bezbjednosti u Moskvi, Milorad Dodik je rekao da Rusija "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini štiti sebe i bori se za širenje slobode te protiv ekspanzije NATO-a, što sagovornici Detektora smatraju još jednim načinom da potvrdi svoju podršku predsjedniku Vladimiru Putinu, ali i naglasi sigurnosnu prijetnju Evropskoj uniji.
Plaža u Kozluku izdrađena u neposrednoj blizini gdje su pronađene masovne grobnice. Foto: Detektor
Podijeljena mišljenja o izgradnji plaže blizu masovne grobnice u Kozluku
Udruženje “Nova svjetlost” izgradilo je na obali Drine u Kozluku plažu u neposrednoj blizini ranije pronađenih masovnih grobnica s tijelima Srebreničana ubijenih u genocidu 1995. godine, što je otvorilo pitanje – kako pronaći mjeru između razvoja i ne uvrijediti žrtve te obilježavanja stratišta njihovih najmilijih.
Šta trebate znati o studiji Negiranje zločina i genocida u BiH