Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Žarko Tomić, nekadašnji pripadnik Interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ugljevik, rekao je kako je u ljeto 1992. godine sa kolegama bio na terenu u Gornjoj Krćini (općina Ugljevik), te da su predvečer došli u Lokanj, gdje su prenoćili.

“Idući dan, izjutra se čula pucnjava. Mi smo iskočili iz sobe i pošli u pravcu pucnjave… Pucnjava je dolazila iz pravca šume”, kazao je Tomić.

On je dodao da je na rubu šume sreo izvjesnog Ivana Stevanovića sa par pripadnika interventnog voda i grupom od oko deset zarobljenika. Tu mu je rečeno, kako je naveo, da stane na čelo kolone i krene prema selu.

Tomić je istakao da je u Lokanju “oko čitaonice” vidio Gorana Maksimovića i kazao mu da je bolestan i da mora kući.

“Vulgarno mi je odgovorio: ‘Što si dolazio kad si bolestan’”, naveo je svjedok, dodavši da je nakon toga otišao kući.

Tomić je kazao da nije postojao komandir interventnog voda i da je Maksimović “bio stariji kolega koji je posredovao između voda i načelnika”. Tužilaštvo je ovom svjedoku priložilo raniju izjavu u kojoj je rekao da je komandir interventnog voda bio optuženi, na šta je on odgovorio da ga nikad nije zvao komandirom, te da su ga zvali imenom.

Maksimoviću se sudi zajedno sa Ljiljanom Mitrovićem, Slavkom Perićem, Miletom Vujevićem, Vukašinom Draškovićem, Gojkom Stevanovićem, Cvjetkom Popadićem, Rajom Lazarevićem i Mićom Manojlovićem za napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992. godine, te za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je njih 67 ubijeno u selu Lokanj (općina Zvornik).

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir Interventne jedinice SJB-a u Ugljeviku, Mitrović njegov zamjenik, dok je Slavko Perić bio komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici ove jedinice.

U unakrsnom ispitivanju, svjedok je rekao da optuženog Ljiljana Mitrovića tog dana uopšte nije vidio, nego dan ranije kada su silazili iz Gornje Krćine u Lokanj, te da je “Ljiljan tad bio obični policajac”.

Na suđenju je unakrsnim ispitivanjem Odbrana završeno saslušanje svjedoka Jovana Gajića, koji je na prethodnom ročištu kazao kako je radio u magacinu u Lokanju.

Gajić je rekao kako od aprila 1992. godine nije optuženog Draškovića zadužio naoružanjem ili vojnom opremom, te da mu nije poznato da je ikad bio pripadnik neke lokanjske jedinice.

Suđenje će se nastaviti 14. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu