Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u Odbranu Mustafe Đelilovića, Alispahić je kazao da je 1993. godine čuo da su u “Silosu” zatvorene neke osobe koje su dovođene u vezu s napadom srpskih snaga na Hadžiće, ali da nije imao konkretnih saznanja o tome ko je formirao taj centar.

“Ti ljudi su bili na spiskovima Srpske demokratske stranke (SDS) ili Jugoslovenske narodne armije (JNA) ili je kod njih pronađeno oružje. Nisam znao detalje, osim da su bili vojno i bezbjednosno interesantni”, rekao je Alispahić.

On je dodao da su srpske snage od aprila 1992. godine “hermetički zatvorile Sarajevo”, zbog čega je bila otežana komunikacija sa stanicom policije u Hadžićima.

Za zločine počinjene na području općine Hadžići sudi se Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu, koji su, kako se navodi u optužnici, bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Oni su optuženi za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju, te odvođenje zatočenika na prinudni rad.

Na pitanje da li je CSB ili Služba državne bezbjednosti (SDB) učestvovala u formiranju i funkcionisanju “Silosa”, Alispahić je odgovorio da mu to nije poznato.

“Čuo sam samo da su dvojica pripadnika SDB-a dokumentovali neka saznanja na tom području”, kazao je on.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Državnog tužilaštva o tome da li mu je poznato da su određene osobe u “Silosu” zadržavane bez službenih odluka o zatvaranju i duže od zakonskog roka od 72 sata, Alispahić je rekao da o tome nema saznanja.

Međutim, dodao je da mu je poznato da su u određenim situacijama u Sarajevu određene osobe zadržavane duže od 72 sata bez službene odluke o zadržavanju “jer je vladalo vanredno, ratno stanje”.

Suđenje se nastavlja 10. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Dan ubijene djece Sarajeva. Foto: Detektor
Još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva bez optužnica protiv odgovornih
Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., obilježen je Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje