Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Danica Čiča je kazala da ima posredna saznanja o onome što se 1995. godine dešavalo na području Bosanske Krupe, te da je o svim događajima čula od svoje majke Milke Ćurguz.

Kako joj je ispričala majka, koja je prije i tokom rata živjela u selu Kozin pod Grmečom, pripadnici Armije BiH (ABiH) su ih u septembru 1995. godine, zajedno s komšijama iz njenog i susjednog sela, odveli na prinudni rad u Jasenici.

“Kad bi pričala o Jasenici, uvijek je govorila da joj je tamo bilo najteže. Znam da su bili smješteni u privatnim kućama i da su imali radnu obavezu da čiste i utovaruju drva”, kazala je svjedokinja.

Ona je navela da je prilikom jednog utovara drva u kamion njena majka ranjena u nogu.

“Meni je rekla da ju je pištoljem ranio izvjesni Apica. On ju je tjerao da brže utovaruje drva u kamion, pa je pucajući u zemlju – ranio moju majku u desnu nogu. Znam da mi je rekla da joj je opanak bio pun krvi, te da joj niko nije pritekao u pomoć”, izjavila je svjedokinja Čiča.

Potvrdila je da je njena majka zajedno sa ostalim zatvorenicima iz Jasenice prebačena u mjesto Podvran, gdje je takođe bila zatočena do kraja februara 1996. godine.

Jadranko Šaran, Samir Šabić i Zijad Kadić optuženi su za zatvaranje civilnog stanovništva srpske i hrvatske nacionalnosti te jednog ratnog zarobljenika, ubistvo i nečovječno postupanje. Na teret im je stavljeno i neopravdano odgađanje raspuštanja sabirnih centara od septembra 1995. do jula 1996. godine u nekoliko objekata u Bosanskoj Krupi.

Kako se navodi u optužnici, Šaran, koji je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, naredio je zatvaranja civila u sabirni centar Jasenica, a čuvali su ih stražari pod kontrolom Šabića, komandira policije u Jasenici. Zatočeni civili su, prema Tužilaštvu, držani u nehumanim uslovima i vođeni na prinudne radove, a među njima je bilo i dvoje maloljetne djece.

Kadić je kao policajac optužen i za ranjavanje Milke Ćurguz na prinudnom radu.

Na današnjem ročištu iskaz je dao i Rajko Jelača, koji je o događajima na području Krupe saznao od rođaka Joje Jelače, koji je sa ženom i dvoje unučića bio zatočen u Jasenici.

“Sve što znam čuo sam od Joje. On mi je pričao o Jasenici i kako im je tamo bilo. Kaže, nikako. I kaže da su djeca tamo bila gladna jer nisu imala šta jesti”, objasnio je svjedok Jelača.

On je dodao da se nakon rata među prvim osobama vratio u selo Gornja Suvaja, ali da nikada nije saznao ko mu je ubio oca, koji je takođe bio zatvoren u Jasenici.

Na pitanje advokata Fahrije Karkina, da li je ikada čuo da su mu oca ubili pripadnici 505. bužimske brigade, svjedok je odgovorio da to sada prvi put čuje.

“O ubistvu mog oca sam saznao od rođaka Joje, koji je s njim bio zatvoren u Jasenici. On mi je rekao da ga je ubio vojni poručnik, ili policajac, ali mi nije htio reći ko”, objasnio je svjedok.

Nastavak suđenja zakazan je za 16. decembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu