Subota, 15 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ibračević je tokom saslušanja u maju 2015. godine kazao da je u ratu bio pri Štabu Teritorijalne odbrane (TO) u Srebreniku, čije je sjedište prvobitno bilo u objektu u Rapatnici.

Kako je naveo, Štab je premješten u obližnju školu, a u tom objektu je formiran pritvor radi održavanja reda. Ibračević je napomenuo da u pritvoru nisu bili civili, već pripadnici neprijateljske vojske.

On je rekao da je prilikom prevoza pritvorenika u Tuzlu “pronašao najbolje rješenje” obezbijedivši zatvoreno vozilo. O drugim događajima Ibračević u istrazi nije želio govoriti.

Smajlović je tokom saslušanja u istrazi kazao da je od maja do početka avgusta 1992. bio komandir saobraćajnog odjeljenja u Vojnoj policiji i da su kontrolisali kretanje na punktovima.

Jednom bili angažovani, naveo je svjedok, na prikupljanju naoružanja u selu Brezje, kada su, u junu 1992, po naredbi nadležnih iz bezbjednosti Mije Gudeljevića i Ekrema Ibračevića preuzeli dva pritvorenika iz Rapatnice.

“Nisam bio zadužen za Rapatnicu niti sam tamo ulazio”, izjavio je Smajlović i dodao da od juna do avgusta 1992. nije imao kontakt s pritvorenicima.

On je rekao da je obezbjeđenje objekata bilo u okviru saobraćajnog voda i da je bio komandir straže pritvora, ali da u objekat nije dolazio. Kako je precizirao, nije imao formalna ovlaštenja.

Optuženi Ćović je u istrazi u maju 2014. kazao da je mobilisan u Vojnu policiju i da je radio na punktovima.

U Rapatnicu nije smio otići, kako je rekao, jer je njegov brat Mustafa Ćović, s kojim nije bio u dobrim odnosima, u pritvoru bio stražar, “neki šef”.

Ćović je dodao da je 1991. podnio tužbu protiv brata zbog fizičkog zlostavljanja i da mu je zaprijetio da ne smije doći u pritvor. Kako je kazao, brat mu je umro poslije rata, ali ni tada nisu bili u dobrim odnosima.

U Rapatnici su, prema optužnici, od juna do avgusta 1992. zlostavljani i mučeni civili srpske nacionalnosti.

Za ove zločine Ibračević je optužen kao načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba TO-a u Srebreniku, Smajlović kao komandir voda Vojne policije, a Ćović kao vojni policajac.

Tužilaštvo je uložilo i video-snimak sa razmjene zatvorenika, koji su govorili o zlostavljanju i mučenju u Rapatnici. U spis je uvršten i iskaz Rade Maksimovića, koji je također rekao da je udaran u Rapatnici.

Preostalo je Tužilaštvu da pribavi još jedan dokument, a suđenje će biti nastavljeno 1. decembra dokaznim postupkom Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi