Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Baotiću je na teret stavljeno da je, kao zapovjednik Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a kasnije i kao zapovjednik logora smještenog u prostorijama osnovne škole u Donjoj Mahali, više puta silovao i seksualno zlostavljao žene srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, Baotić je sa drugim pripadnicima HVO-a odvodio žene iz kuća ili logora u prostorije osnovne škole u Donjoj Mahali, gdje su bile nezakonito zatvorene, i silovao ih.

Prema saopštenju Tužilaštva BiH, od posljedica silovanja jedna žena je ostala u drugom stanju, koje je prekinula tokom boravka u izbjeglištvu.

Tužilaštvo BiH Baotića tereti i za mučenje, zlostavljanje, premlaćivanje i mučenje na izrazito ponižavajuće načine većeg broja osoba srpske nacionalnosti zatočenih u Donjoj Mahali, od kojih su neki dovedeni sa područja Bosanskog Broda.

Baotić je boravio na području Njemačke i bio nedostupan pravosuđu BiH, ali je lociran za vrijeme boravka u BiH, te je u augustu uhapšen i određen mu je pritvor.

“Tužilaštvo BiH će u ovom predmetu krivnju optuženog dokazivati pozivanjem oko 25 svjedoka i vještaka, te prilaganjem više desetina materijalnih dokaza”, navodi se u saopštenju Tužilaštva BiH.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.