Članak

Konstruktivna uloga Mladića u Hrvatskoj

10. Novembra 2015.00:00
Na suđenju Ratku Mladiću, svjedok Odbrane Savo Štrbac je kazao da je optuženi 1991. godine, tokom rata u Hrvatskoj, imao “konstruktivnu ulogu u pregovorima o razmjeni zarobljenika”.

This post is also available in: English

Štrbac, bivši sekretar Vlade Republike Srpske Krajine, opisao je izbijanje rata u Hrvatskoj 1991. godine, sugerišući da je za to bila kriva vlast Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), koja je Srbe diskriminisala, otpuštala i uklonila ih iz Ustava kao konstitutivni narod.

Prve sukobe na Plitvicama i u Borovom Selu, po Štrpcu, takođe su izazvale hrvatske snage.

Svjedok je opisao i zločine hrvatskih snaga nad srpskim civilima u Medačkom džepu 1993. i tokom operacija “Bljesak” i “Oluja” 1995. godine.

Za optuženog Mladića, koji je 1991. godine bio komandant Kninskog korpusa Jugoslovenske narodne armije (JNA), Štrbac je sugerisao da je igrao konstruktivnu ulogu u pregovorima o razmjeni prvih zarobljenika, kao i u rješavanju krize između hrvatskih snaga i savezne vojske.

Sukobi i zločini u Hrvatskoj nisu dio optužnice koja Mladića tereti za genocid u Srebrenici i u još nekoliko opština, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Tužilac Amir Zec je tokom unakrsnog ispitivanja tvrdio da je Mladić svrstao JNA na srpsku stranu odmah pošto je u ljeto 1991. godine došao u Knin.

“Nije tačno. Tačno je da je uloga JNA kao tampon-zone trajala do decembra”, uzvratio je Štrbac, ne opovrgavajući da se zatim JNA “svrstala na jednu stranu”.

Sugerišući da je Mladić tokom rata u BiH primijenio isti operativni metod kao prethodno u Hrvatskoj, zastupnik Optužbe se pozivao na dokaze da je JNA granatirala Zadar i Šibenik i naselja kod Knina.

Štrbac je odgovorio da su u tim i drugim hrvatskim gradovima tada bile blokirane kasarne i trupe JNA, koje je Mladić nastojao da izvuče.

Suđenje Mladiću nastavlja se u srijedu, 11. novembra.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English