Srijeda, 21 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pekić je osumnjičen da je, kao pripadnik Pete satnije 108. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u septembru 1992. godine, prilikom napada na selo Bukvik, zajedno sa drugim vojnicima, ubio dva zarobljenika srpske nacionalnosti – Gojka i Cvjetina Radića.

On će, kako je saopšteno, biti predat Državnom tužilaštvu, koje će nakon saslušanja donijeti odluku o prijedlogu za pritvor ili određivanje mjera zabrane.

Prema Tužilaštvu, oko 50 civila srpske nacionalnosti stradalo je u mjestu Bukvik 1992. godine.

Policija Brčko Distrikta je dan ranije uhapsila Mensura Đakića, također osumnjičenog za zločine počinjene nad ratnim zarobljenicima u selu Bukvik.

Najčitanije
Saznajte više
Nove provokacije ispred Memorijalnog centra u Srebrenici uz poruke Ratka Mladića
Članovi desničarske organizacije “Junak” iz Srbije su se, uoči praznika Bogojavljenja, slikali u dvorištu pravoslavne crkve u Srebrenici, uz poruku koju je Ratko Mladić, osuđen za genocid u Srebrenici, uputio prilikom ulaska u ovaj grad u julu 1995. godine.
Ljuban Vuković: Sutkinja Uzunović poruku doživjela kao zastrašivanje i prijetnju
Na suđenju za ometanje rada pravosuđa, sutkinja Suda Bosne i Hercegovine Sena Uzunović izjavila je da je doživjela kao prijetnju i zastrašivanje poruku dvojice muškaraca objavljenoj na mreži “TikTok”.
Deset mjeseci od krivične prijave protiv Miroslava Kraljevića nema tužilačke odluke