Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Đakić, bivši zapovjednik Prvog bataljona 108. brigade Hvatskog vijeća obrane (HVO) Bosanska Posavina, sumnjiči se za ubistvo jednog zarobljenika srpske nacionalnosti te što nije spriječio ubistva tri ranjena zarobljenika srpske nacionalnosti.
Iz Tužilaštva BiH je saopćeno da je Đakić sredinom septembra 1992. godine ubio Janka Maričića.
“Prilikom napada na području sela Bukvik 15. septembra 1992. godine, nije spriječio pripadnika Prvog bataljona da izvrši ubistvo Živana Radića, Vlajka Purića i Save Veselinovića”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.
U saopćenju se dodaje da je Đakić propustio i da kazni vojnika koji je ubio zarobljenike.
Đakić će biti predat Tužilaštvu BiH, koje će odlučiti da li će za njega predložiti pritvor ili mjere zabrane.
Iz Tužilaštva BiH je saopćeno da se nastavlja istraga u cilju pronalaženja odgovornih za ubistva oko 50 civila srpske nacionalnosti počinjena 1992. godine u mjestu Bukvik.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu