Članak

Filtriranje materijalnih dokaza

3. Novembra 2015.00:00
Tužilaštvo BiH uložilo je dio dokaza koji su predloženi uz optužnicu za zločine počinjene na području Srebrenika. Sudsko vijeće polovinu dokaza nije prihvatilo uglavnom zbog irelevantnosti.

This post is also available in: English

Set uloženih dokumenata odnosi se na privođenje i saslušanja lica srpske nacionalnosti iz sela na području Srebrenika u proljeće i ljeto 1992. godine.

U spis su uvrštene krivične prijave protiv osoba koje su na ovom suđenju saslušane kao svjedoci koji su bili zatočeni u zatvoru u Rapatnici.

Tužilaštvo je uložilo i dokumente o opštim dešavanjima na ovom području te radu i organizaciji Teritorijalne odbrane (TO) i drugih organa vlasti u Srebreniku, kao i personalne kartone optuženih Ekrema Ibračevića, Faruka Smajlovića i Sejdalije Ćovića.

Njima je na teret stavljeno zlostavljanje i mučenje srpskih civila u Rapatnici 1992. godine. Prema optužnici, Ibračević je bio načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba TO-a u Srebreniku, a Smajlović i Ćović vojni policajci.

Na ovom ročištu nije prihvaćeno 60-ak dokumenata koje je Tužilaštvo predložilo u optužnici.

Sudsko vijeće odbilo je veći broj dokaza, koji su, i prema mišljenju Odbrane, irelevantni. Predsjedavajući Vijeća Šaban Maksumić nije dozvolio uvođenje dokumenata koji se ne odnose na vrijeme i lica iz optužnice, kao i onih koji ukazuju na ratno stanje, jer to nije sporno u ovom predmetu.

U skladu sa obrazloženjem sudije, tužiteljka Zorica Đurđević odustala je od jednog broja dokaza, a jedan broj je povukla jer su se “tehničkom greškom” duplicirali.

Osim toga, odbijeno je nekoliko dokumenata koji nisu bili ovjereni od nadležnog organa, ali je Tužilaštvu ostavljena mogućnost da ih naknadno pribavi.

Nastavak ulaganja materijalnih dokaza zakazan je za 10. novembar.

Marija Taušan


This post is also available in: English