Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milan Ivanić, nekadašnji komandir Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Sanskom Mostu, drugog dana svjedočenja je, odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrane, potvrdio da Vrućinić od njega nije tražio ništa nelegalno.

Na početku svjedočenja, 25. septembra, Ivanić je kazao da je vojska i vojna policija zarobljavala ljude i odvodila ih u sabirne centre. On je rekao da mu nije poznato ko je privodio čelnike Stranke demokratske akcije (SDA), istaknuvši da zarobljenici nisu dovođeni pred policijsku stanicu. Također, nije mu poznato ni ko je zarobljenike pratio na Manjaču, kao ni da li ih je policija tukla.

“Ova milicija mlitava, ne može da radi poslove”, kazao je svjedok, prenoseći riječi optuženog Vrućinića iz “neoficijelnog razgovora”.

Svjedok je potvrdio da je optuženi Vrućinić doveo interventnu grupu koja je radila sve policijske poslove. Interventna grupa, kako je on rekao, brojala je deset do 12 ljudi iz vojske.

U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva.

Vrućiniću se na teret stavlja progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Nastavak suđenja je zakazan za 30. oktobar.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac