Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedokinja Fatma Zukić je kazala da su njenog supruga Fadila 17. juna 1992. odvela dvojica nepoznatih vojnika. U momentu odvođenja, kako je pojasnila, nije vidjela optuženog Popovića, kojeg dobro poznaje.
Ona je rekla da ga je nakon toga vidjela kako stoji na cesti kod kuća. Dodala je da također nije vidjela ko je tog dana odveo Rešada Mucovskog.
Popović je optužen da je bio u grupi vojnika predvođenih Milanom Lukićem koji su sredinom juna 1992. godine došli u Rodića Brdo, te odveli nekoliko civila u višegradsku policijsku stanicu, nakon čega su ubijeni. Zbog zločina počinjenih u Višegradu, Haški sud je Lukiću izrekao doživotni zatvor.
Svjedokinja Zukić je ispričala da joj muž odveden u policijsku stanicu u Višegradu, gdje ga je posjetila dva puta.
“Ja sam dolazila dole, viđala ga, bio je sav pretučen”, kazala je ona i dodala da, kada je došla treći put, supruga nije vidjela.
Zukić je rekla da je 2001. godine pronađeno njegovo tijelo.
Ona je ispričala da je Popović tražio njenog svekra. Nije mogla precizirati da li je to bilo istog dana kada je odveden i njen suprug ili nekoliko dana poslije.
Svjedokinja je navela da je Popović ušao u kuću i tražio svekra, koji je bio sakriven iza vrata. Nakon što ga nije pronašao, kako je rekla, izašao je iz kuće i otišao.
Novi svjedok Tužilaštva bit će ispitan 14. oktobra.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.