Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužilac Adam Weber sugerisao je da Subotićeva nije dovoljno stručna da može osporavati navode optužnice da je Vojska Republike Srpske (VRS) ispalila minobacačke granate koje su u nizu incidenata, uključujući i dva na pijaci Markale, ubile i ranile na desetine civila u Sarajevu.

Weber je rekao da Subotićka nije stručnjak za sudsku medicinu, ni vojni vještak, ni ekspert za eksplozive. Potvrđujući da nije ništa od navedenog, Subotićeva je naznačila da je “o eksplozivima detaljno učila”.

Prihvatila je kao tačnu i sugestiju tužioca da nikada nije u okviru istrage na terenu analizirala krater od minobacačke granate.

Bivši komandant Glavnog štaba VRS-a Ratko Mladić optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem. Na teret mu je stavljen i genocid počinjen u Srebrenici i u još nekoliko opština, progon nesrpskog stanovništva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Osvrćući se na tvrdnju Subotićeve da na pijaci Markale u zimu 1994. nije eksplodirala minobacačka granata, već podmetnuta mina aktivirana daljinskim putem, tužilac Weber je pitao da li bi za detoniranje takve mine morala postojati dodatna eksplozivna naprava.

Balističarka Odbrane odgovorila je potvrdno, prihvatajući i da bi, poslije eksplozije, morali biti nađeni ostaci dodatne eksplozivne naprave, uz napomenu da je “kod električnog aktiviranja to minimalno”.

“Ako ti ostaci nisu pronađeni, Vi ne možete tvrditi da su bili tamo”, kazao je tužilac, na šta je Subotić odgovorila: “Naravno.”

Po optužnici, na Markalama je 5. februara 1994. godine, jedna minobacačka granata ispaljena sa položaja VRS-a ubila 66, a ranila više od 140 građana.

Tužilac je sugerisao i da je Subotićeva kompjuterski izmijenila fotografije kratera od eksplozije koja je, 27. maja 1992. godine, ubila 28 osoba u redu za hljeb u sarajevskoj Ulici Vase Miskina.

“To, naravno, nije tačno. Te fotografije postoje u dokumentaciji”, odgovorila je Subotićeva.

Unakrsno ispitivanje Subotićke Haško tužilaštvo će nastaviti u ponedjeljak, 5. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Određen pritvor osumnjičenom za ucjenjivanje eksplicitnim sadržajem
Općinski sud u Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor osumnjičenom za krivično djelo “ucjena”, potvrđeno je za Detektor iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.
Tužilaštvo BiH formiralo predmet o ruskim kampovima za obuku
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet u vezi s ruskim kampovima za građane Moldavije, potvrđeno je za Detektor, ali nije ponudilo više detalja o dosadašnjim rezultatima. Ovu informaciju Detektor je otkrio tokom zajedničkog istraživanja sa moldavskim CU SENS-om kojeg objavljuje uskoro sa do sada nepoznatim detaljima uz otkrivanje identiteta učesnika.
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Bućan i ostali: Premlaćivanja u “Malom logoru”