Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužilac Adam Weber sugerisao je da Subotićeva nije dovoljno stručna da može osporavati navode optužnice da je Vojska Republike Srpske (VRS) ispalila minobacačke granate koje su u nizu incidenata, uključujući i dva na pijaci Markale, ubile i ranile na desetine civila u Sarajevu.

Weber je rekao da Subotićka nije stručnjak za sudsku medicinu, ni vojni vještak, ni ekspert za eksplozive. Potvrđujući da nije ništa od navedenog, Subotićeva je naznačila da je “o eksplozivima detaljno učila”.

Prihvatila je kao tačnu i sugestiju tužioca da nikada nije u okviru istrage na terenu analizirala krater od minobacačke granate.

Bivši komandant Glavnog štaba VRS-a Ratko Mladić optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem. Na teret mu je stavljen i genocid počinjen u Srebrenici i u još nekoliko opština, progon nesrpskog stanovništva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Osvrćući se na tvrdnju Subotićeve da na pijaci Markale u zimu 1994. nije eksplodirala minobacačka granata, već podmetnuta mina aktivirana daljinskim putem, tužilac Weber je pitao da li bi za detoniranje takve mine morala postojati dodatna eksplozivna naprava.

Balističarka Odbrane odgovorila je potvrdno, prihvatajući i da bi, poslije eksplozije, morali biti nađeni ostaci dodatne eksplozivne naprave, uz napomenu da je “kod električnog aktiviranja to minimalno”.

“Ako ti ostaci nisu pronađeni, Vi ne možete tvrditi da su bili tamo”, kazao je tužilac, na šta je Subotić odgovorila: “Naravno.”

Po optužnici, na Markalama je 5. februara 1994. godine, jedna minobacačka granata ispaljena sa položaja VRS-a ubila 66, a ranila više od 140 građana.

Tužilac je sugerisao i da je Subotićeva kompjuterski izmijenila fotografije kratera od eksplozije koja je, 27. maja 1992. godine, ubila 28 osoba u redu za hljeb u sarajevskoj Ulici Vase Miskina.

“To, naravno, nije tačno. Te fotografije postoje u dokumentaciji”, odgovorila je Subotićeva.

Unakrsno ispitivanje Subotićke Haško tužilaštvo će nastaviti u ponedjeljak, 5. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu