Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kao materijalni dokaz, tužilac Sedin Idrizović je prezentovao odgovor iz Ministarstva odbrane BiH u kojem se navodi da se u arhivu Armije BiH (ABiH) ne nalazi nalog za novčanu isplatu Bojadžiću. Tužilac je rekao da je svjedok Odbrane Safet Baltić ranije na suđenju kazao kako se taj dokument nalazi u arhivu.

Prema riječima tužioca, radi se o dokumentu iz “privatne zbirke” Odbrane. U augustu ove godine, svjedok Baltić je kazao kako je bio zadužen za deviznu kasu pri Štabu Vrhovne komande ABiH.

Odbrana je tada Baltiću prezentirala dokument o dodjeli novca i pištolja Nihadu Bojadžiću, a svjedok je potvrdio da se na tom dokumentu nalazi njegov potpis, kao i datum 28. juli 1993. godine, kada se sastao sa optuženim u Sarajevu.

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” ABiH, optužen je da je u noćnim satima 28. jula 1993. godine, između ostalog, s jednim saborcem izveo iz Muzeja “Bitka na Neretvi” u Jablanici dvije zatočenice hrvatske nacionalnosti, koje su potom silovali.

Braniteljica Vasvija Vidović je rekla kako je tužilac trebao taj dokument Ministarstva odbrane BiH predočiti svjedoku Baltiću. Ona je dodala da je Haški tribunal izuzimao dokumentaciju iz arhiva radi postupka protiv Sefera Halilovića, nekadašnjeg načelnika Štaba Vrhovne komande ABiH, koji je pravosnažno oslobođen.

“Halilović će razjasniti ovu situaciju”, dodala je ona.

Bojadžiću, koji je optužen i za druge zločine počinjene u Jablanici, suđenje se nastavlja 22. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.