Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sabaheta Fejzić je kazala da je 11. jula sa sinom Rijadom došla u Potočare, dok joj je suprug Šaban otišao kroz šumu.

“Bilo je puno žena i djece. Bilo je strašno i užasno. Neki su se smjestili u glavnu bazu UN-a, neki oko fabrika. Odmah smo bili opkoljeni od strane srpskih vojnika. Neki su dolazili sa crnim uniformama, sve su pod sobom gazili, i žene i djecu”, prisjetila se svjedokinja.

Fejzić je rekla da je 13. jula odlučila da krene autobusom sa djetetom.

“Morali smo da prođemo kroz živi štit koji su napravili holadski vojnici. Po dvoje do autobusa, da deportuju. Poslije njih su nas dočekali, i s jedne i s druge strane, policajci i vojnici s puškama. Kada sam ja naišla, oni mom djetetu kažu da ide desno, ja sam nastavila da idem, a oni kažu da ide desno… Svi koliko ih je bilo, navališe da mi otimaju dijete”, izjavila je svjedokinja.

Ona je dodala da je molila da joj puste sina, ali da su je ugurali u kamion.

“Pokušavala sam da iskočim, jer sam osjećala da je to kraj za moje dijete. Moje je dijete ubijeno”, kazala je svjedokinja.

Dodala je da joj je dijete pronađeno u grobnici, a da za suprugom još traga.

Fejzić je naglasila da je noć sa 12. na 13. juli bila najužasnija koju je doživjela u Potočarima.

“Odvodili su muškarce, dječake, silovali curice. To vam bude tolika vriska, mogli smo se čuti do pola Srbije”, rekla je Fejzić.

Ona je svjedočila na suđenju Miodragu Josipoviću, Branimiru Tešiću, Dragomiru Vasiću, Danilu Zoljiću i Radomiru Pantiću, optuženima za genocid počinjen u Srebrenici. Na teret im je stavljeno učešće u prisilnom premještanju stanovništva iz Srebrenice, odvajanju muškaraca, kao i zarobljavanju i pogubljenju muškaraca i dječaka.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako se navodi, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica.

Na pitanja Odbrane, svjedokinja je kazala da njen nije bio vojno angažovan dok je bio u Srebrenici, te da je ona član Upravnog odbora Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”.

Nastavak suđenja zakazan je za 15. septembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu