Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Muhić je izjavio da je 1992. godine u Stanici javne bezbjednosti (SJB) Kladanj radio na poslovima suzbijanja kriminaliteta, što je uključivalo i rad po prijavama za nelegalno posjedovanje oružja.

On je ispričao kako je u ljeto te godine dobio zadatak da ode u Stupare zbog osoba srpske nacionalnosti koje posjeduju nelegalno oružje. Pojasnio je da je trebao obaviti razgovore, pronaći oružje i sačiniti krivične prijave.

Zbog toga je, kako je kazao, u SJB Kladanj priveo tri osobe srpske nacionalnosti – Miloša Čelića, Ranka Martinovića i Dobrivoja Jovičića.

Nakon što je priveden Čelić, optuženi je, kako je rekao, otišao kući, te se u policiju vratio nakon dva dana. Midhat Softić, s kojim je radio, ispričao mu je da je Čelić priznao da posjeduje nelegalno oružje.

“Malo sam pogledao i vidio da Miloš ima crveni na sebi”, kazao je optuženi, te dodao da Softić i glavni dežurni u policiji nisu znali ko ga je pretukao.

Muhić je rekao da su na isti način privedeni Jovičić i Martinović, dodavši da je opet otišao kući, a u policiju došao narednog dana.

“Vidio sam da se isto desilo. Vidio sam da su imali povreda na licu”, kazao je Muhić i dodao kako mu je Jovičić rekao da su ga pretukla dvojica sa kapuljačama na glavi.

Kazao je da nije ni razgovarao s Martinovićem, koji je ranije na suđenju rekao da ga je tukao Muhić. Odbacio je i optužbe da je tokom ispitivanja tukao Timotija Čelića.

Muhić je negirao i navod iz optužnice da je u ljeto 1992. bio šef grupe za suzbijanje i sprečavanje kriminaliteta, kazavši da je na tu funkciju imenovan u novembru te godine. Dodao je kako je dužio pištolj, ali ne i pendrek.

Muhiću se za zločine počinjene na području Kladnja sudi zajedno sa Safetom Mujčinovićem, Selmanom Busnovom, Zijadom Hamzićem, Nedžadom Hodžićem, Ramizom Halilovićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije te Teritorijalne odbrane (TO).

Optuženi su za nezakonito zatvaranje srpskih civila u Stuparima, kao i za premlaćivanje i nečovječno postupanje prema njima.

Saslušanje Muhića nastavlja se 11. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu