Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dževad Salčin i Senad Hakalović oslobođeni su krivice u nedostatku dokaza.
Bojadžić je proglašen krivim da je rukovodio napadom na Trusinu 16. aprila 1993., kada je ubijeno 15 civila i sedam pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a četvero ranjeno, među kojima je bilo dvoje djece.
Sudsko vijeće je zaključilo da je Bojadžić, kao zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” ABiH, podređenim vojnicima naredio da u jutarnjima satima 16. aprila 1993. napadnu Trusinu, naredivši da niko ne smije ostati živ, a sa obližnjeg brda je rukovodio napadom nevodeći računa o civilnim i vojnim ciljevima.
Ove navode, kako je rekla Željka Marenić, predsjedavajuća Sudskim vijećem, potvrdio je niz svjedoka Tužilaštva BiH. Ona je pojasnila kako iskazi svjedoka u nekim dijelovima nisu saglasni, ali ne u tolikom značaju.
“Sud nije mogao povjerovati optuženom (Bojadžiću) da je njegovo kretanje navedenog dana bilo ograničeno na područje Bradine (općina Konjic) i Pazarića (općina Hadžići)”, kazala je Marenić.
Memić, nekadašnji pripadnik odreda “Zulfikar”, osuđen je zbog učešća u strijeljanju šest pripadnika HVO-a, koji su se predali, a Hodžić, također pripadnik tog odreda, da je postrojio streljački vod, izdao naređenje za pucanje, te učestvovao u ovim ubistvima.
Sudsko vijeće je obrazložilo kako su svjedoci Tužilaštva na jasan i uvjerljiv način opovrgnuli Memićev alibi da je u vrijeme počinjenja zločina, kao novi vojnik, ostao u komandi odreda koja se nalazila na planini Igman.
Prema riječima predsjedavajuće Marenić, svjedoci strijeljanja šest pripadnika HVO-a bez dvojbe su navodili Hodžićevo učešće u tome.
“Niti jedan dokaz nije u suprotnosti sa iskazom svjedoka”, kazala je Marenić, te dodala kako nije prihvaćena tvrdnja Odbrane da Hodžić nije sposoban pratiti suđenje zbog zdravstvenog stanja.
Salčin, nekadašnji pripadnik odreda “Zulfikar”, oslobođen je da je kod kuće, gdje je izvršeno strijeljanje, postrojavao oko 14 civila i tri vojnika pod prijetnjom da će ih ubiti, upućivao pogrdne riječi, uzimao novac i druge vrijedne stvari.
Marenić je rekla kako je na tom mjestu bilo više vojnika, a da nema pouzdanih dokaza da je Salčin učestvovao u pljačkanju.
Tužilaštvo, kako je obrazloženo, nije van sumnje dokazalo da je Hakalović kazao Ivanu Drlji, kojeg je poznavao od djetinjstva, da u pratnji dvojice vojnika pozove dvojicu mještana iz sela, koji su strijeljani sa još trojicom zarobljenih vojnika HVO-a.
Marenić je rekla da su o bitnim činjenicama svjedoci različito govorili, dodavši da su neki, koji dobro poznaju Senada Hakalovića, kazali kako u Trusini nisu vidjeli njega, već brata Seada Hakalovića.
Hodžić je oslobođen dijela optužnice da je rukovodeći jednim pravcem napada odgovoran za ubistva svih civila. Sudsko vijeće je reklo kako Tužilaštvo nije ni dokazivalo koji su civili ubijeni u tom pravcu napada.
Ovo je najduže prvostepeno suđenje pred Sudom BiH. Hapšenja su počela 2009., a suđenje godinu dana kasnije.
Optuženi su presudu dočekali na slobodi. Bojadžiću i Memiću su izrečene mjere zabrane napuštanja BiH. Osuđenima je dosuđeno da plate troškove postupka, dok se oštećeni sa imovinsko-pravnim zahtjevom upućuju na parnicu.
Ovim predmetom je bio obuhvaćen i Zulfikar Ališpago, nekadašnji komandant odreda “Zulfikar”, protiv koga je postupak razdvojen zbog bolesti.
Na ovu presudu dozvoljena je žalba.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu