Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Lazar Sudžum, nekadašnji šef Odsjeka za suzbijanje kriminaliteta u Centru javne bezbjednosti Bileća, kazao je da je bio na ratištu s optuženim Miroslavom Dukom od maja do sredine juna 1992. godine, kada su Bošnjaci dovedeni i zatvoreni u Đački dom i stari zatvor u Bileći.

Sudžum je ispričao da je nakon povratka sa ratišta obavljao informativne razgovore sa Bošnjacima u zgradi policije, te da im je postavljao pitanja o nelegalnom naoružavanju, nakon što bi ih dežurni policijac doveo u njegovu kancelariju.

Svjedok je na pitanja Odbrane Miroslava Duke potvrdio da se na osnovu tih informativnih razgovora izlazilo na teren i da je bilo pronalazaka oružja.

Odgovarajući na pitanja Optužbe da li je bilo zakonskog osnova za zatvaranje Bošnjaka u pritvor, on je istaknuo kako smatra da su bili zatvoreni zbog njihove sigurnosti, “jer je u Bileći bilo srpskih izbjeglica iz doline Neretve”.

“Tada sam smatrao i sada smatram da je to bio jedini način da se pomogne tim ljudima”, kazao je Sudžum.

Svjedok je negativno odgovorio na pitanje da li mu je poznato da su zatvorenici tučeni i maltretirani.

On je rekao da je polovinom augusta 1992. godine ponovo otišao na ratište, zajedno sa Miroslavom Dukom.

Duka je optužen s Goranom Vujovićem i Željkom Ilićem za zločine počinjene u Bileći. Tužilaštvo BiH Vujovića i Duku tereti da su omogućili i organizovali zatvaranje civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u Bileći, gdje su zatočenici ubijani, mučeni i zlostavljani. Iliću je na teret stavljeno učešće u zlostavljanju.

Prema optužnici, Vujović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bileći, Duka komandir policije, a Ilić policajac.

Odgovarajući na pitanja Ilićeve Odbrane, svjedok Sudžum je kazao da su u stanici policije u Bileći radila trojica Ilića i da mu je poznat i Željko Ilić zvani “Kosir”, koji je bio vojni policajac.

Slavko Vučinić, nekadašnji inspektor za zaštitu od požara i eksplozija u Bileći, također je ispričao da je uzimao izjave o posjedovanju oružja od Bošnjaka koji su bili zatvoreni u starom zatvoru i Đačkom domu.

“Nije bilo krivičnih djela u izjavama koje sam uzimao”, rekao je svjedok Vučinić.

On je naglasio da je dnevno provodio sat ili dva u zgradi policije i kako nije primijetio da su zatvorenici udarani.

Nastavak suđenja zakazan je za 1. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac