Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Branilac Davor Šilić je kazao da Tužilaštvo BiH nije iznijelo dovoljno dokaza, te da bi zato Čondrić trebao biti oslobođen krivice da je omogućio silovanje jedne žene u Bosanskom Brodu, a potom je i sam zlostavljao.
Čondriću je na teret stavljeno da je u ljeto 1992. godine omogućio dvojici pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) da u kotlovnici stadiona “Polet” siluju jednu osobu. Prema optužnici, Čondrić je ovu osobu potom i sam seksualno zlostavljao na ponižavajući način. On je optužen i za psihičko i fizičko zlostavljanje dvije osobe.
Šilić se u završnoj riječi osvrnuo na iskaz svjedokinje Tužilaštva BiH N.H. kazavši da je različito opisivala događaj.
“N.H. je prvi put spomenula ime mog branjenika 2014. godine – a mi smatramo da je to produkt sugestivnih pitanja – da bi poslije oštećena kazala da je u dilemi i da se ne sjeća kako se tačno preziva Mato”, naveo je advokat Šilić.
Odbrana se također osvrnula i na svjedočenje Slobodanke Vidić, koja je rekla da je bila zatočena zajedno sa oštećenom N.H., ali kako se ne sjeća da je neko dolazio po nju i odvodio je iz logora.
“Vidić je kazala da se ne sjeća osobe pod imenom Mato Čondrić”, naveo je advokat i dodao da je moglo doći i do zamjene identiteta, jer je bilo više osoba s imenom Mato.
Šilić je dodao i da je njegov branjenik u julu 1992. godine teško ranjen, te da on fizički nije mogao boraviti u logoru u periodu za koji se tereti optužnicom.
Optuženi Čondrić se obratio Sudskom vijeću kazavši da on nema nikave veze sa događajima koji mu se stavljaju na teret, te da je pošten čovjek.
Tužilaštvo BiH je u završnoj riječi tražilo da Čondrić bude proglašen krivim, a Sudsko vijeće će izreći presudu 18. septembra.
Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović