Za silovanje u entitetima osuđene 34 osobe
Entitetski sudovi su pravosnažno osudili 34 osobe za seksualno nasilje u ratu u periodu od 2004. do kraja 2014. godine, saopćila je Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE).
This post is also available in: English
Sudovi u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko Distriktu u tom periodu pravosnažno su oslobodili sedam osoba od optužbi za seksualno nasilje, dok je 20 predmeta u fazi suđenja.
Svi osuđeni su muškarci. Od 34 osuđena, 26 su bili vojnici, šest je obavljalo funkcije u logorima, a dva su bili civili. Niko nije odgovarao po komandnoj odgovornosti za ove zločine.
Najviše okončanih predmeta seksualnog nasilja je u Sarajevu – osam, zatim u Banjaluci pet, Bijeljini i Brčkom po četiri, Trebinju tri, Tuzli i Bihaću po dva, te u drugim po jedan predmet.
Ove podatke je iznio danas OSCE na predstavljanju izvještaja o borbi protiv nekažnjivosti seksualnog nasilja u BiH.
“Postoji mnogo predmeta seksualnog nasilja koji nisu do sada procesuirani, a postoje i mnogi slučajevi koji nisu prijavljeni”, rekao je Johnatan Moore, šef Misije OSCE-a.
Prema riječima Nele Sefić, pravne savjetnice OSCE-a, u fazi istrage nalazi se 50 predmeta koji sadrže navode o seksualnom nasilju.
U sklopu istraživanja OSCE-a, tužioci su naveli da se u mnogim predmetima iskaz žrtve nije mogao koristiti, jer su odbijali doći u sudnicu i svjedočiti usprkos uvjeravanju da će im biti dodijeljena zaštita.
Tužioci su također kazali da mnogi slučajevi seksualnog nasilja nisu prijavljeni jer mnoge žene kriju činjenicu da su silovane.
Branko Mitrović, tužilac Republičkog tužilaštva Republike Srpske, govorio je o iskustvima sa kojima se susretao prilikom procesuiranja predmeta seksualnog nasilja.
Mitrović je rekao kako je bitno razgovarati sa žrtvama u fazi istrage i podržati ih da svjedoče pred sudom. Ako tužilac pristupi na pravi način, kako je kazao, do osuđujuće presude može doći na iskazu samo žrtve seksualnog nasilja.
On je naveo primjer tužioca koji se u istrazi nije susreo sa žrtvom seksualnog nasilja, te je predmet završio oslobađajućom presudom.
OSCE je primijetio da tužioci u nekim slučajevima nisu kvalifikovali silovanje kao ratni zločin. Kako je navela pravna savjetnica Nefić, od krivičnog gonjenja jednog osumnjičenog se odustalo nakon što je donesen novi Krivični zakon FBiH.
“Možda počinitelj ne bi izbjegao odgovornost za ovo krivično djelo seksualnog nasilja počinjenog u ratu da su navodi istraživali kao ratni zločin”, stoji u izvještaju.
Edward Ferguson, britanski ambasador u BiH, rekao je kako se izvještaj zasniva na temeljitim istraživanjima koji je obavila Misija OSCE-a. Dodao je kako izvještaj sadrži preporuke da bi se preostali predmeti mogli riješiti.