Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nihad Ključanin, kojeg je Tužilaštvo BiH saslušalo 1. jula, odgovarajući na pitanje Odbrane, precizirao je da ga je 1. juna 1992. uhapsila “grupa koju je predvodio Gojko Macura, koji je bio redovni policajac”.
Svjedok je kazao da ga je tuklo više osoba, među kojima je bilo i policajaca.
“Ja sam tučen više puta i na više mjesta”, kazao je on.
Ključanin je na prošlom suđenju ispričao da je iz policije prebačen u Osnovnu školu “Hasan Kikić”, gdje je tučen, a potom u fabriku “Betonirka”, gdje također tučen nekoliko puta, a zatim u logor na Manjači.
Svjedok, koji je bio općinski odbornik i član Izvršnog odbora u Sanskom Mostu, kazao je “da su prljavi poslovi rađeni” pod ingerencijama Kriznog štaba u Sanskom Mostu.
On je dodao da su predstavnici vojske i policije bili članovi Kriznog štaba, uključujući Vrućinića.
U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva.
Vrućiniću se na teret stavlja progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.
Ključanin je na pitanje Odbrane da li je ikada došao u kontakt sa Mirkom Vrućinićem odgovorio negativno.
On je potvrdio da je došlo do gušenja zatvorenika prilikom transporta na Manjaču.
“Po pričanju svjedoka, došlo je do nedostaka vode, zraka…”, kazao je svjedok.
Na pitanje optuženog da li mu je poznato da je došlo do kvara na kamionu, svjedok je odgovorio da nije. Ključanin je također rekao da ne zna koje lice je bilo zaduženo za organizaciju tog transporta.
Nastavak suđenja zakazan je za 21. august.
Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra