Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Čoloman je optužen da je, kao pripadnik Sedme muslimanske brigade Armije BiH (ABiH), 24. aprila 1993. u mjestu Počulica došao ispred Doma, u kojem su bili zatočeni civili, i pucao iz automatskog oružja, prilikom čega su tri osobe ubijene, a devet ranjeno.
Pred Apelacionim vijećem Suda BiH, Odbrana Miluna Kornjače, optuženog za zločine počinjene u Čajniču, u utorak, 7. jula, iznijet će završnu riječ. Prvostepenom presudom, Kornjača je proglašen krivim za zatvaranje i premlaćivanje bošnjačkih civila koji su bili zatočeni u metalnom kontejneru na Mostini i osuđen na pet godina zatvora.
On je oslobođen optužbi da nije kaznio odgovornog za ubistva civila u Lovačkom domu, te da je doprinio ubistvima civila iz sela Brdo. Za ove optužbe mu se nije ponovo sudilo.
Posljednji svjedok Tužilaštva BiH na suđenju Nikoli Mariću, optuženom za zločine počinjene u Prozoru, bit će saslušan u četvrtak, 9. jula.
Selman Busnov, optužen za zločine počinjene nad srpskim civilima na području Kladnja, u petak, 10. jula, nastavit će svjedočiti u svoju korist. Zajedno s Busnovom, za ove zločine sudi se Safetu Mujčinoviću, Nusretu Muhiću, Zijadu Hamziću, Ramizu Haliloviću, Nedžadu Hodžiću, Osmanu Gogiću i Kahri Vejzoviću.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.