Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optuženi je rekao kako s pristizanjem izbjeglica iz Podrinja “dolazi do pojačanog kriminaliteta”. Ispričao je i da su u jednom selu na području Kladnja ubijeni srpski civili, dok je u bošnjačkom selu zaklano osmogodišnje dijete.
“Tako da smo mi smatrali da bi to mogla biti odmazda”, kazao je optuženi, te dodao da je bilo još ubistava na području Kladnja.
Busnov je kazao da je zvanično postao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Kladnju u oktobru 1992., a da je prije toga, od maja, bio zamjenik komandira stanice.
“Nije bilo komandira u to doba niti načelnika, mislim. U prva dva-tri mjeseca se nije znalo ko šta radi”, rekao je on, te dodao kako je bio uveden i policijski sat.
Optuženi je ispričao da je u maju formirana i Teritorijalna odbrana (TO), koja je potom svrgnula predsjednika Ratnog predsjedništva u Kladnju.
On je rekao da je Ratno predsjedništvo donijelo odluku o mobilizaciji krajem maja 1992. godine kojom je stanovništvu bio zabranjen odlazak iz Kladnja. Pojasnio je da se naredba odnosila na kompletno stanovništvo, a ne samo na vojno sposobne.
Tužilaštvo BiH tereti Busnova da je od kraja maja i tokom juna 1992. godine učestvovao u nezakonitom zatvaranju srpskih civila u učiteljske zgrade i stari mjesni ured u Stuparima. Prema optužnici, Busnov je funkciju načelnika počeo obavljati najmanje od 1. juna 1992. godine.
Busnovu se za zločine počinjene na području Kladnja sudi zajedno sa Safetom Mujčinovićem, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Nedžadom Hodžićem, Ramizom Halilovićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije, te TO-a.
Na ovom ročištu je u korist Odbrane optuženog Busnova iskaz dao Izudin Selimbašić, ljekar u Kladnju. On je ispričao kako u ratu nije bilo razlike u pružanju ljekarske pomoći između bošnjačkog i srpskog stanovništva.
“Svako ko je imao potrebu, ja sam zbrinjavao”, dodao je on.
Ljekar je rekao da je pružao pomoć i srpskom stanovništvu koje se nalazilo u učiteljskim zgradama u Stuparima. Dodao je kako ih je periodično obilazio, te dolazio po pozivu.
Odgovarajući na pitanja tužiteljice Marijane Čobović, svjedok je kazao kako su te osobe mogle doći i u ambulantu.
Na pitanje da li su ljude u učiteljskim zgradama obezbjeđivale naoružane osobe, svjedok je odgovorio: “Znam da je bila policija.”
Suđenje se nastavlja 10. jula, kada će sa svjedočenjem nastaviti Busnov.
Najčitanije
Saznajte više
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Zatraženo kažnjavanje tužioca iz Tuzle zbog kašnjenja u izradi odluke i neprimjerene komunikacije
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) da zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluke kazni tužioca Kantonalnog tužilaštva u Tuzli Ćazima Serhatlića, dok je njegov punomoćnik predložio oslobađanje od odgovornosti.
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima