Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Optuženi je rekao kako s pristizanjem izbjeglica iz Podrinja “dolazi do pojačanog kriminaliteta”. Ispričao je i da su u jednom selu na području Kladnja ubijeni srpski civili, dok je u bošnjačkom selu zaklano osmogodišnje dijete.
“Tako da smo mi smatrali da bi to mogla biti odmazda”, kazao je optuženi, te dodao da je bilo još ubistava na području Kladnja.
Busnov je kazao da je zvanično postao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Kladnju u oktobru 1992., a da je prije toga, od maja, bio zamjenik komandira stanice.
“Nije bilo komandira u to doba niti načelnika, mislim. U prva dva-tri mjeseca se nije znalo ko šta radi”, rekao je on, te dodao kako je bio uveden i policijski sat.
Optuženi je ispričao da je u maju formirana i Teritorijalna odbrana (TO), koja je potom svrgnula predsjednika Ratnog predsjedništva u Kladnju.
On je rekao da je Ratno predsjedništvo donijelo odluku o mobilizaciji krajem maja 1992. godine kojom je stanovništvu bio zabranjen odlazak iz Kladnja. Pojasnio je da se naredba odnosila na kompletno stanovništvo, a ne samo na vojno sposobne.
Tužilaštvo BiH tereti Busnova da je od kraja maja i tokom juna 1992. godine učestvovao u nezakonitom zatvaranju srpskih civila u učiteljske zgrade i stari mjesni ured u Stuparima. Prema optužnici, Busnov je funkciju načelnika počeo obavljati najmanje od 1. juna 1992. godine.
Busnovu se za zločine počinjene na području Kladnja sudi zajedno sa Safetom Mujčinovićem, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Nedžadom Hodžićem, Ramizom Halilovićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije, te TO-a.
Na ovom ročištu je u korist Odbrane optuženog Busnova iskaz dao Izudin Selimbašić, ljekar u Kladnju. On je ispričao kako u ratu nije bilo razlike u pružanju ljekarske pomoći između bošnjačkog i srpskog stanovništva.
“Svako ko je imao potrebu, ja sam zbrinjavao”, dodao je on.
Ljekar je rekao da je pružao pomoć i srpskom stanovništvu koje se nalazilo u učiteljskim zgradama u Stuparima. Dodao je kako ih je periodično obilazio, te dolazio po pozivu.
Odgovarajući na pitanja tužiteljice Marijane Čobović, svjedok je kazao kako su te osobe mogle doći i u ambulantu.
Na pitanje da li su ljude u učiteljskim zgradama obezbjeđivale naoružane osobe, svjedok je odgovorio: “Znam da je bila policija.”
Suđenje se nastavlja 10. jula, kada će sa svjedočenjem nastaviti Busnov.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu