Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Braniteljica Vasvija Vidović je objasnila da je danas održano ročište na kojem su Oriću švicarske vlasti prezentirale zahtjeve za ekstradiciju iz Srbije i BiH. On će pristati na izručenje BiH i onda, kako je pojasnila Vidović, moguće je da se vodi skraćeni ekstradicioni postupak.

Oriću u petak ističe ekstradicioni pritvor koji mu je određen nakon hapšenja, Vidović nije sigurna da li bi mogao biti pušten na slobodu dok ne bude izručen BiH.

“O tome još nije odlučeno”, kazala je Vidović.

Ratni komandant jedinica Armije BiH u Srebrenici Naser Orić uhapšen je 10. juna ove godine na granici Francuske i Švicarske po zahtjevu Srbije koja ga sumnjiči za ratne zločine počinjene u selu Zalazje kod Srebrenice.

Srbija je raspisala potjernicu za Orićem prošle godine, a nekoliko dana nakon hapšenja Švicarskoj je dostavila i formalni zahtjev za izručenje.

Tužilaštvo BiH je u ponedjeljak saopćilo da postoji istraga za ratne zločine protiv Orića, zatraživši od Švicarske da se izruči našoj državi, čije državljanstvo posjeduje.

“Izručenjem pravosuđu Srbije bi se ugrozio predmet Naser Orić i drugi koji se vodi pred pravosuđem BiH”, navelo je Tužilaštvo BiH.

Orića je Haški tribunal 2008. godine pravosnažno oslobodio krivice za zločine počinjene u Srebrenici.

Švicarske vlasti su 11. juna Oriću odredile 18-dnevni ekstradicioni pritvor.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra