Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema saopćenju, Orićevo izručenje BiH je prihvaćeno u takozvanom pojednostavljenom postupku s obzirom da je i sam Orić pristao na izručenje u našu zemlju.

“Orić je rekao da se slaže sa izručenjem u BiH i to je omogućilo Uredu za pravdu da odmah prihvati izručenje u pojednostavljenom postupku. Brza odluka je bila moguća u skladu s kriterijima Evropske konvencije o ekstradiciji, koja daje prednost zahtjevu vlasti u BiH jer su zločini za koje se Orić sumnjiči počinjeni na teritoriji te zemlje, a i Orić ima državljanstvo BiH”, navodi se u saopćenju.

Švicarske vlasti nisu željele davati komentar kada bi Orić mogao biti izručen u BiH.

Ratni komandant jedinica Armije BiH (ABiH) u Srebrenici Naser Orić uhapšen je 10. juna ove godine na granici Francuske i Švicarske po zahtjevu Srbije, koja ga sumnjiči za ratne zločine počinjene u selu Zalazje kod Srebrenice.

Srbija je potjernicu za Orićem raspisala prošle godine, a nekoliko dana nakon hapšenja Švicarskoj je dostavila i formalni zahtjev za izručenje. Nakon toga, ove sedmice je Tužilaštvo BiH saopćilo da protiv Orića postoji istraga za ratne zločine, i zatražilo od Švicarske da se on izruči našoj zemlji, čije državljanstvo posjeduje.

Orića je Haški tribunal 2008. godine pravosnažno oslobodio krivice za zločine počinjene u Srebrenici.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra