Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je saopšteno iz Državnog suda, Radakoviću je određen kućni pritvor i zabranjeno mu je kontaktiranje sa saizvršiocima i svjedocima.

“Istim rješenjem Suda BiH u odnosu na osumnjičenog Gorana Pejića prijedlog je odbijen zbog nepostojanja osnovane sumnje, te je osumnjičeni pušten na slobodu”, navodi se u saopštenju.

Sud će svaka dva mjeseca vršiti kontrolu opravdanosti mjera, a u slučaju da osumnjičeni prekrši ove mjere, može mu se odrediti pritvor.

Radaković i Pejić uhapšeni su 17. juna zbog sumnje da su sredinom juna 1992. godine u mjestu Tukovi (općina Prijedor) ubili pet civila hrvatske nacionalnosti.

Tužilaštvo smatra da su, kao pripadnici policijskih i vojnih formacija, naoružani automatskim oružjem sa prigušivačima, došli do kuće obitelji Ećimović, u kojoj se nalazilo pet civila i dvoje malodobne djece.

“Ušli su u kuću i rafalnom paljbom ubili pet civila, dok se dvoje djece uspjelo spasiti i pobjeći iz kuće”, saopćeno je tada iz Tužilaštva BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.