Ponedjeljak, 23 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Predrag Tomić je u završnoj riječi kazao da su svjedoci Tužilaštva potvrdili da je optuženi Bošković ubio maloljetnog dječaka nakon pada Srebrenice.

Prema riječima tužioca, svjedok Milorad Kucalović vidio je kako jedan vojnik ubija dječaka, dok je zaštićeni svjedok SB-1 izjavio da je čuo kako Bošković kaže da je ubio jednu osobu jer je htjela bježati.

Tomić je rekao i da optuženi Bošković nije pokazao kajanje za djelo koje je počinio, te je predložio da ga Sud proglasi krivim.

Bošković je optužen da je sredinom jula 1995. godine, nakon što su srpski vojnici strijeljali Bošnjake s područja Srebrenice, a potom ukopavali njihova tijela na platou Crvene brane, prišao jednom dječaku i rekao mu da je slobodan, a nakon što se dječak udaljio, ubio ga iz automatske puške.

Petko Pavlović, branitelj optuženog Boškovića, u završnoj riječi je naveo da su dokazi Tužilaštva nedovoljni da bi se njegov klijent osudio.

“Tužilaštvo nije dokazalo da li je Bošković uopće bio na Crvenoj brani, niti da je bio pripadnik Vojske Republike Srpske”, kazao je Pavlović, zatraživši da Bošković bude oslobođen krivice.

Suđenje Boškoviću je počelo u januaru ove godine.

Najčitanije
Saznajte više
Promocija “Viline vlasi” na sajmu turizma vrijeđa uspomene na žrtve ratnih zločina
Turistička organizacija opštine Višegrad na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu promoviše hotel “Vilina vlas”, nekadašnji logor u kojem su tokom rata zatočene i silovane žene i djevojčice, a sagovornici Detektora upozoravaju da se takvom promocijom bez ikakvog obilježja o počinjenim zločinima briše sjećanje na žrtve i normalizuje nasilje.
Sredinom marta glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije iz Jajca
Glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije Općinskog suda u Jajcu Aleksandra Trkulje koji se disciplinskom tužbom u 12 tačaka tereti za više prekršaja zakazana je za sredinu marta, odlučeno je na pripremnom ročištu.