Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Džafer Deronjić, koji je u julu 1992. godine doveden u Batković, izjavio je da je među stražarima bio i Gligor Begović.

“Svi smo ga se bojali, svi zatvorenici. I njega i Veselina Nikolića”, rekao je svjedok, dodavši da su ova dva stražara najviše tukla zatvorenike.

Naveo je kako su neki zatvorenici tučeni svaki dan, te da su neki od njih i preminuli.

Na pitanje Sudskog vijeća da kaže šta je vidio da optuženi radi u Batkoviću, svjedok je odgovorio da je udarao neke od njih.

Upitan da li je on tučen tokom boravka u logoru, svjedok je prvo rekao da nije:

“Samo sam jednom okrznut dok sam ulazio u hangar. Svako veče se ulazilo u hangar, a stražari bi udarali. Ja, srećom, nisam udaran. Drugi jesu.”

Nakon što ga je Odbrana upitala da li je tačno da ga je jednom istukao Veselin Nikolić, kazao je da jeste, ali da to nije htio ranije spominjati.

“Nisam to htio govoriti jer se tu radi o Veselinu Nikoliću, a ovdje o Gligoru Begoviću”, pojasnio je svjedok.

Begoviću se sudi za učešće u premlaćivanju civila i ratnih zarobljenika bošnjačke nacionalnosti u ljeto 1992. godine u Batkoviću, kao i za druge zločine počinjene u tom logoru. Prema optužnici, on je bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Svjedok Deronjić je izjavio da tokom boravka u Batkoviću nije znao prezime optuženog.

“Krajem 1992. godine ja sam od jednog čovjeka saznao prezime. Taj čovjek mi je rekao da je to Gligor Begović”, kazao je svjedok, koji je Batković napustio u oktobru te godine.

Novi svjedok Tužilaštva bit će saslušan 17. juna.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu