Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Džafer Deronjić, koji je u julu 1992. godine doveden u Batković, izjavio je da je među stražarima bio i Gligor Begović.

“Svi smo ga se bojali, svi zatvorenici. I njega i Veselina Nikolića”, rekao je svjedok, dodavši da su ova dva stražara najviše tukla zatvorenike.

Naveo je kako su neki zatvorenici tučeni svaki dan, te da su neki od njih i preminuli.

Na pitanje Sudskog vijeća da kaže šta je vidio da optuženi radi u Batkoviću, svjedok je odgovorio da je udarao neke od njih.

Upitan da li je on tučen tokom boravka u logoru, svjedok je prvo rekao da nije:

“Samo sam jednom okrznut dok sam ulazio u hangar. Svako veče se ulazilo u hangar, a stražari bi udarali. Ja, srećom, nisam udaran. Drugi jesu.”

Nakon što ga je Odbrana upitala da li je tačno da ga je jednom istukao Veselin Nikolić, kazao je da jeste, ali da to nije htio ranije spominjati.

“Nisam to htio govoriti jer se tu radi o Veselinu Nikoliću, a ovdje o Gligoru Begoviću”, pojasnio je svjedok.

Begoviću se sudi za učešće u premlaćivanju civila i ratnih zarobljenika bošnjačke nacionalnosti u ljeto 1992. godine u Batkoviću, kao i za druge zločine počinjene u tom logoru. Prema optužnici, on je bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Svjedok Deronjić je izjavio da tokom boravka u Batkoviću nije znao prezime optuženog.

“Krajem 1992. godine ja sam od jednog čovjeka saznao prezime. Taj čovjek mi je rekao da je to Gligor Begović”, kazao je svjedok, koji je Batković napustio u oktobru te godine.

Novi svjedok Tužilaštva bit će saslušan 17. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a